kılıcın, kalkanın, büyünün büyücünün, envai çeşit yaratığın bulunduğu fantastik temalı eserlerde; gerekse film, gerekse kitap, gerekse oyun, hangi mecrada olursa olsun karakterlerinin ağzından ne olursa olsun, başlarına ne gelirse gelsin; tek kelime küfür çıkmaması durumudur.

tamam fantastik tema demek gerçekçilikten uzaklık demek, hayalgücü demek, yaratıcılık demek; ama kuzum bunlar en nihayetinde şövalye de olsalar, kral da olsalar, büyücü de olsalar insan değil mi?! bunların başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmez ama bu arkadaşlar metanetinden zerre ödün vermezler ve ana avrat kaymazlar. ve bu da biraz irrite edicidir. örneklerle açıklayalım.

mesela bir kralımız var. bir de prensesimiz olsun, ve kendisi kaçırılmış olsun. bir haberci de krala haberi getirsin. oynat uğurcum.

- kralım! prenses kaçırılmış!
+ ne?! nasıl olur? hemen arama çalışmaları başlasın! kızımı bulun!

ne lan bu? nerde kızgınlık hissiyatı? kızın gitmiş lan, sen direk rıza baba tribindesin. halbuki şöyle olmaz mı o. mesela kral ben olayım.

- kralım! prenses kaçırılmış!
+ hasss.. ne demek lan kaçırıldı? vay .rospu çocukları! kızımı hemen bulun! kaçıranı da şehir meydanında s.ktirtmezsem ben de kral birinci memo değilim!

hissiyatı daha güzel vermedim mi şimdi? allah rızası için söyle. ya da bir maceracı grubumuz olsun, bunlar da bir ormandan geçiyor olsun. tam ormanın derinliklerindeyken pusuya düşürülsünler. ağaçlardan falan okçular çıksın ne bileyim.

- sanırım başımız belada...

böyle der bunlar. allah rızası için bu ne ya?! oğlum tuzağa düşmüşsün, etrafın sarılmış, muhtemelen esir alınacaksın, g.tünden kan alacaklar, hiç mi dehşete düşmüyorsun? bu kadar mı yani vereceğin tepki? insan olanın vereceği tepkiye geliyoruz.

- y.rraa yedik...

ne kadar samimi, ne kadar içten, ne kadar gerçekçi değil mi? sen kendini o adamın yerine koy, bu tepkiyi vermez miydin? verirdin, kendini kandırma. örneklerimize devam edelim. karakterin babası gözlerinin önünde öldürülmüş olsun, bu adam gelir babasının cesedinin yanına çöker, kollarına alır, ama şöyle konuşur:

- babaaaa! sana bunu yapanlardan hesap soracağım baba! kanın yerde kalmayacak! o zalimler bunu ödeyecek!

tamam anladık intikam istiyorsun, hakkındır. ama el insaf, babanın cesedi kollarında lan ruhsuz p.zevenk, hiç mi öfke duymuyorsun? yani sadece öldürmek midir olay, gittin soktun kılıcı, bu kadar mı? bak o hava öyle verilmez, böyle verilir:

- baba! sana savurdukları kılıçları g.tlerine sokucam! anasını avradını s.kicem onların! o p.zevenk evlatları ölene kadar durmayacağım! onların yedi düvelini s.kmezsem en adi .rospu çocuğuyum ulan!

hangi adamın intikamına güvenirsin, allah aşkına söyle. tamam biraz bizim millete yakınsıyor ama gavurun dilinde küfür yok mu? her filmde fuck, fuck, fuck diye lambır lumbur girmeyi biliyorlar. bunu da yapsınlar arkadaş.

demem odur ki, fantastik öğelerde de küfür edilebilir. hatta edilmelidir! başına aklın mantığın almadığı şeyler geliyor ulan, bütün alem lâl olsun senin küfretmeye hakkın yoksa!
doğru tespit. şimdi sktim seni saruman diyen bir gandalf görmek isterdim şahsen yada ejdarha mızrağı tutana girsin diye büyü yapan bir mage...