bugün

Hamama giren terler demek daha uygun olur. Bu çok ayıp.

T. Bir atasözü.
pkk'lıların bizzat yaşayarak test ettiği sözdür , harbiden katlanıyor orospu çocukları.

ama bazıları var osuramasın diye ölüsünü sikiyor , onlar kallavi orospu çocuklarıdır.
(bkz: kurdish fundamentals)
Değişik bir atasözüdür.
genelde askerde komutanların dilinde olan atasözüdür.
askerde cep telefonu yakalattığımda ilk karakol komutanımdan duymuştum. gülmemek için zor tutmuştum kendimi.
eşeği siken kuyruk acısına katlanır. bu lafı ilk defa bizim buradaki aklı selim olmayan birinden duydum bende. hangisi doğrusu acaba?
anlam itibariyle gülü seven dikenine katlanır'dır. lakin bu biraz daha argosu.

muhtemelen göçebe hayatı yaşayan atalarımız döneminden kalan bu atasözünde atamız eşşeği zikerken hayvanın osurması akabinde bunu söylemiştir. yok merak ettiğim bu tecrübeyi nasıl bu güne kadar taşımışlar..
+ mükremin! ben bi atasözü buldum ama bunu gelecek nesillere nasıl aktaracaz onu bilmiyom
- nedir sülfettin !
+ eşşeği ziken osuruğuna katlanır
- abi eşek mi ziktin yine..
*
atalamızın en sapkın zihinlere bile ulaşabilmek gibi bir misyon taşıdıklarını düşündüren atasözlerimizden biridir.
ayrıca atalarımız zamanında da ata, eşeğe sarkıldığının subutu niteliğindedir.
eşeği öpen burnunun pısırığına katlanır şeklinde de söylenir.
hamama giren terler.
sabah bu entryi okuduktan sonra kullandığım cümledir.

sabah ev arkadaşım benden daha sonra kalkmıştır, odama girmiştir. zart diye bir osuruk salmıştır.

- git dışarda osur *
+ ama ben burada osurmak istiyorum
- eşeği siken osuruğuna katlanırmış yapacak bir şey yok.
+ lan...
kökeni anonim olan söz öbeğidir. en az 4-5 senedir çok sık olmasa da duyduğumuz bir laftır.
gülü seven dikenine katlanır sözünün deforme edilerek restore edilmiş halidir.

patenti bu tip kelime oyunlarını çok seven koyu beşiktaşlı bir arkadaşıma aittir. arkadaşımın koyu beşiktaşlı oluşunun altını çizmemde ki neden ise türkiye kupası finalinde beşiktaş ın fenerbahçe yi 4-2 mağlup ederek kupaya uzanması sonrası birlikte koyu fenerbahçe li bir abimizin yanına giderek kendisiyle kafa bulmamıza dayanmaktadır. zaten bu sözü ilk orada duymuş ve yarılmışımdır. istedim ki bu yaran muhabbeti sizlerlede paylaşayım;

kupa maçı sonrası meşur abinin yanına gidilir mekan kalabalıktır ve herkes o meşhur abinin ne denli koyu fenerbahçeli olduğunu bilmektedir. beşikaşsız ya da fenerbahçesiz olsamda yani konu hiç beni bağlamıyor olsa da piçliğimi yapmadan durmak istememişimdir.

+ abi arifeyi görmüş bayramı yaşayamamış bir halin var ne iş ?
- futbol konuşmuyorum aslanım uğraşma benimle
+ hayırdır abi sen severdin bu muhabbetleri ?
-uzatma akşam akşam
+ abi kızma ama kaç yaşındaydın ? (27 senelik kupa hasreti geyiğine vurma peşindeyim)
- oğlum git bak hasta etme beni

sinirler gerilmeye başlamıştır. herkes meşhur abinin sinire kesmiş pozisyonuna bıyık altından gülmektedir.

+ abi ben 28 yaşımdayım şahsen hatırlamıyorum sen yine şanslısın hehehe
- bak seni milletin önünde fena bozarım uzatma işte
+ abi ben değilde sen çok bozulmuşsun ama bu saatte yedek parçada bulamayız gibi hehehe

ve beklenen an gelmişş abi patlamıştır;

- ulan yavşak sen galatasaraylı değil misin? ne konuşuyorsun sen ? elalemin sikiyle gerdeğe giriyorsun ! sizi eşek siker gibi sikiyoruz her sene senin konuşmaya hiç hakkın yok..

işte burada sessizliğini koruyan ve esas dalga geçmesi gereken koyu beşiktaşlı arkadaşım araya girer ve lafı gediğine koyar;

* eee abi eşeği siken osuruğuna katlanır

akabinde ortamdakiler ve biz yarılırken meşhur abi mosmor olmuştur.