bugün

dünyadaki en masum insanların çektiği acıları,
fakirlerin daha da fakirleşirken, zenginlerin daha da zenginleşmesini,
güçsüzün her daim ezildiği,
hak yiyenin her zaman haklı olduğu,
zayıfın güçlüye mahkum bırakıldığı,
devletlerin vatandaşlarını sektiğini,
insanların sekildikçe daha da sekilmek istediğini,

ya bırakın bunları amınakoyim, en yakınımdaki insanın halini gördükçe

bu rezil ve aşağılık dünyanın bir yaratıcısı olduğuna ve üstelik bu "üstün" varlığın en şefkatli, en affedici, en iyi olduğunu söyleyen, dünyada sikik bir sınava tabi tutulduğuna inanan sözüm ona dindarlara karşı en sinist duygularımla sorduğum bir sorudur;

eğer tanrın varsa onun vicdanı nerede?

nerede ulan bu?
çoktan ümidin kesilmiş olması gereken arayıştır.
Ateist olmama neden olan sorudur.
O kadar okunan kitaplar, makaleler beni tanrı varsayımından soğutmamıştır. Acı çeken insanları gördükçe tanrıdan soğudum ben.
Sahi nerede ?
insanoğlunun vicdanını bulduk tanrınınki kaldı.
eğer insansanız aklınız nerde?
Allah imandan ayırmasın.
Inanç olmasa, ahiret ve adalet mefhumları olmasa çekilmezdi bu dünyanın pisliği.
Yaratıcıya isyan etmek sadece kendi çaresizliğimizi derinleştirir.
Çözüm isyan değil iman kardeşler.
Korkmayın daha kötü olmaz; allah'a sığının! Huzur ve güven bulamazsanız o zaman konuşun.
insanoğlunun şerefsizligini yüce Allah'ın vicdanina yüklemek ne kadar mantıklı acaba. bu dünyada tek bir mücadele vardır. o da hak ve batıl arasındaki mücadeledir. bu mücadelenin sonu net. mesele tarafını seçmekte.

"vallahu galibun ala emrihi" Allah'ın emri galip gelecek. Yusuf 21.
eğer vicdana sahip olsaydı tanrı olmazdı zaten.
Bir tanrı olduğuna inanabilirim ama iyi bir tanrı olduğuna asla! Şeklinde cevaplandırabileceğim can alıcı sorudur. Bazı şeylerin farkına varabilmiş yazarları görmek sevindirici. Neredeyse bütün hayvanlara yapılan akıl almaz işkenceler affedilicek türden değil gerçekten.

(bkz: Adaletini sikeyim dünya!)
Sizin şer sandığınızda hayır, hayır sandığınızda şer vardır. Vicdanı önce insanoğlunda arayın.