bugün

maymun olduğunu kabullenenlerdir. bi maymuna bakar bi kendine bakar ve karar verir:
-vay amk lan bu harbiden bana benziyo. dede!
troll beslediğimin farkındayım, ama saf arkadaşlarımız için tekrarlayayım, basit tuzaklara düşmesinler;

onun yerine "topraktan yaratılan insan" gibi bir şeye inanmayı tercih edecek değillerdir.

ayrıca evrim dünyanın işleyişidir. ve "insan maymundan gelir" demez. 1000 kere anlattık ama akılsız olan anlamıyor.

(bkz: #3726738)
(bkz: #2403846)
(bkz: #2403860)

şunu unutmayalım, inanç ve bilim karşılaştığında bilim daima kazanır yavrucum. zira bilim doğası gereği kanıtlara dayanır, elle tutup gözle görebildiğin, data haline sokabildiğin, deneylerle tekrarlayabildiğin somut bir şeydir. ha bu inancı engeller mi? asla. yine kendi doğası engeller bunu. zira tıpkı gerçekliği gibi, inancın gerçek olmadığına dair bir kanıt da bulunamamıştır. hatta;

(bkz: evrim sozcugunu allah yoktur olarak alan mal insan)

ayrıca sığmadı diye bilerek hatalı başlık açmak da ne süpermiş lan öyle.
(bkz: maymundan insana geçişte emeğin rolü)

ben de burada 100 tane örnek verdim ama, hala "yok öle bişey" diyolla...
evrim teorisini maymundan ibaret olmadığını bilenlerdir.

öncelikle beyler evrim ve evrim teorisi farklı şeyler.

öncelikle bu farkı açıklayalım;

evrimin tıpkı kütleçekim gibi bir olgu olduğunu, evrim teorisinin tıpkı kütleçekim teorisi-tanecik teorisi gibi alt kolu olduğunu(alt kolu derken nasıl oluştuğu hakkında var olan teorilerden birinin adı) ısrarla anlamayan zihniyete açıklamalar

anlaşılır şekilde örneklemeler:

kütle çekim olgusu ve bunu açıklamaya çalışan teorileri
! !
! !
! !
kuantum kütleçekimi teorisi tel(sicim) teorisi

evrim olgusu ve bunu açıklamaya çalışan teorileri

! ! !
! ! !
! ! !
lamarckizm ortogenez modern sentez(evrim teorisi)

" bu beni tatmin etmedi hala inanmıyorum", sanki alternatif tanrı sunuyoruz da inanıp inanmama mevzusu var ortada.

tamam, senden bir örnek verelim:

ay

(hangi ay? baya şu bölünen ay)

ayın oluşumu ile ilgili teoriler:

1-büyük çarpışma teorisi
2-yoğunlaşma teorisi
3-dünyanın daha sıcak bir alev topukken ayrılma teorisi(bu şu anda araştırılan teori)

ama teorisi var diye yok değil, ay orada. tıpkı evrim gibi.

evrim teorisine gelirsek;

hala inanılıp inanılmadığı tartışılan bir olguya ait teoridir. evrim teorisi evrim olgunun nasıl olduğunu anlatan ve olgusuyla aynı adı taşıyan teorilerden biri. üstüne basıyorum evrim olgu ve evrim teorisi farklı şeyler. bende bir teori atarım evrim olgu ilgili o da lord teorisi olur.
"biz maymundan mı geldik?". hayır. biz maymunla ortak atayı paylaşıyoruz, ortak primatı ama maymundan gelmedik, biz tavukla da, timsahla da yüzdeler değişse bile belirli bir oranda aynı genetik kodlamayı içeriyoruz. tavukla genetik benzerliğimiz yüzde 20.

"eğer evrim olsaydı maymunlar insan olurdu, evrim olsaydı hiç bıdı bıdılar kalmazdı"-. tabi bizde zaten bu akşam insan olarak yatıp yarın süperman olarak uyanıcaz. bu gördüğünüz türler zaten bugün ki noktaya evrimleşerek gelen türler.bu gördüğünüz türler ara formlar ki bizde dahil.

evrim 1,5 veya 80 yılda olacak olay değil. evrim süreci evrimi gerçekleşen canlının yapısının komplike olmasına ve yaşam şartlarına göre gerçekleşen bir olgu.

insan türü denilen memeli primat türünün evrimi milyonlarca yıl öncesine dayanıyor. milyon diyorum, bu korkunç bir rakam.

"eeee.madem evrim var, işte 10.000 yıl önceki piramitleri yapan adamlar nasıl zeki oluyo". - haydaaa.geldik başa. evrim insan türü için 10.000 yılda müthiş basamak atlayacak bir olgu değil ki o zaman bende derim madem ademle havva bugün ki bilincimizdeydi neden mağaralara resim çizdikde sayfa sayfa pardon duvar duvar yazı yazmadık, neden ateşi bulmamız uzun sürdü.

"madem evrim var ara geçiş formu göster"- ara geçiş formu mu arıyorsun bak aynaya, hepimiz ara geçişiz. ayrıca nasıl bir ara geçiş formu hayal ediyorsunuz. kartal başlı, aslan kuyruklu, insan penisli bişi mi? yok böyle bişey. en azından bilimde yok ama mitolojilerde var ki siz seversiniz mitleri.
neyse bu böyle uzar gider. ama illa evrim istiyorsanız. evrim orda gözünüzün önünde. bak bak iyice içine. o her antibiyotiğe bağışık kazanan bakteriler varya heh işte onlar bunun canlı kanıtı.

lordit: bir yazarın haklı serzenişi üzerine editlendi. olgu yerine kuram yazmışım. doğru. benim hatam düzeltildi.
lordoftthething'den alıntı:

"evrim teorisi evrim kuramının nasıl olduğunu anlatan ve kuramıyla aynı adı taşıyan teorilerden biri."
.

teori başka kuram başka bi kere!!
daha evrim teorsini ne olduğunu bilmeyen yobaz sıçmığı..

evrim teorsi, adı üzerinde teori, yani bilimsel bir varsayımdır.
evrim teorisi, yalnızca insanın maymunda geldiğini değil, her şeyin tek bir hücreden, enerjiden geldiğini ve bunların kendi içinde matematiksel devinimler ile sürekli değişerek ve farklı boyutlara bürünrerek günümüzdeki haline ulaştığını savunur.
yani yaratılış konusuna bilimsel bir açıklama getirmeye çalışır.

peki dinci yobaz ne der?
zaten takılmıştır diline; allah yarattı, allah yarattı...
peki ama nasıl yarattı.
"ol" dedi ve oldu mu her şey..
peki böyle yaratıldığına dair kesin bir şey var mı?
hahh, kitapta böyle yazıyor.
o kitabın gerçek olduğunu nereden biliyorsun.

bilimin temeli sorgulamak ve şüphe duymak değilmi?
o halde nasıl da şüphe duymadan, topraktan ya da bilmem ne den yaratmış diyorsun.
neden kokuyorsun, ya böyle değilse?

şu an için yaratılış konusuna getirilen en mantıklı açıklama evrimdir.
yeni bir şey bulunana kadar en iyisi budur.

tutturmuşlar bir de, biz maymunda mı geldik, maymundan mı geldik diye?
maymun kadar beyni yok bunların..
ayrıca, tarih boyunca her bilimsel gelişmenin kalbinde yer almışlardır.

(inanca asla karşı değilim), ancak dünya tarihinde her bilimsel gelişmeyi baltalayan da daima inanç olmuştur.

--spoiler--
Galile, yaptığı araştırmalarla Batlamyus nazariyesini çürütür. Güneşin dünya etrafında değil, dünyanın güneş etrafında döndüğünü söyler. Onun bu fikri, kilisenin hoşuna gitmediğinden Galile'yi Engisizyon Mahkemesine sevkederler. Mahkeme şu kararı alır:.

"Dünyanın evrenin merkezi olmadığına ve hareket ettiğine ilişkin tez abestir. Felsefe açısından yanlıştır ve iman bakımından insanı yanılgıya sürükler."

Galile, tövbekârlara özgü giysi ile mahkemeye getirilir. Kendisinin bilimsel başarıları, keşifleri hep birer suç sayıldıktan sonra, tövbe etmediği takdirde çok ağır bir cezaya çarptırılacağı bildirilir.

Yetmiş yaşındaki Galile, dizleri üzerine çökerek ve bir elini incil'e basarak keşiflerinii ;mahkeme tarafından düzenlenen bir istiğfarname ile; birer birer inkar ve bunlardan ileri gelen günahlardan tövbe ve istiğfar eder. Buna rağmen hapsedilir. Daha sonra evinde göz hapsinde tutulmak üzere sürgüne gönderilir. 1637'de gözleri görmez hâle geldiğinde, adeta kendisiyle alay edercesine dostlarını görmesine izin verilir.
--spoiler--
(bkz: evrim sadece bir hipotezdir)
(bkz: kabullenmek)
evrime inanmayıp konuşan yılanlara, 900 yıl yaşayan insanlara, bakire doğumlara inanmak değildir efenim.
(bkz: hala teori kavramının anllaşılmaması)