bugün

“Doğanın muazzam kitabının dili matematiktir.”

“Allah kainatı matematik dilinde yaratmıştır.”

“…evren her an gözlemlerimize açıktır; ama onun dilini ve bu dilin yazıldığı harfleri öğrenmeden ve kavramadan anlaşılamaz. Evren matematik diliyle yazılmıştır; harfleri üçgenler, daireler ve diğer geometrik biçimlerdir. Bunlar olmadan tek sözcüğü bile anlaşılamaz; bunlarsız ancak karanlık bir labirentte dolanılır.”

(bkz: Galileo)
matematik, evrenin söylediği en güzel şarkıdır. insanlık sözlerini anlamaya çalışmaktadır.
doğrusu, evrenin matematiksel olarak ifade edilebilmesi olacaktır..
matematik, gözlemlerin ve doğa yasalarının sembolik olarak ifade edilmesidir..
diğer bir kısmı da zaten matematiğin yukarıdakinden de bağımsız olarak soyut olması durumudur..
işin özü, matematiği biz tanımladık var olanı kullanmamıza yarayacak bir araç olarak..
sözelcilere kapak olmuştur.
Matematik, allah'ın kainata yazdığı dildir...
yanlış bir önermedir. doğrusu matematik evrenin üzerine kurulmuştur.

yani elinizde şu iki denklem varsa, ve x ile y yi bulmak istiyorsanız;

2x + 3y + 2 = y - 10
3x + 2y + 9 = x - 3

iki denklemde de aynı sonucu bulursunuz: x + y = -6
çünkü bu denklemleri bunun üzerinden kurdum. *
x+y her zaman -6 çıkıyor, öyleyse bu, bir düzenin işaretidir demek saçmalıktır.
matematiğin her zaman doğru sonuç vermemesine dair bir örnek merak edilmektedir fakat buna gelebilecek olası cevaba geridönüş yapılamayacaktır..
neden?
çünkü uykum geldi amk..
istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz ?
Evren matematik üzerine kurulduysa matematik sözelcileri de s*kiyor.
alakası yoktur. mesela fizik kurallarından gidersek. şu an biz evrenimizi belli bir yasalarla açıklarız. suyun üzerine pinpon topu attığımızda onun mantıki beklentisi suyun pinpon topunu kaldırmasıdır.

peki suyu pinpon topu üzerine atıp pinpon topunun suyu kaldırdığı bir evrende yaşasaydık?

işte mat denilen şey, bu evrenin oluşum mantığının açıklanmasıdır. ama her evren ( varsa tabi) böyle oluşacak diye bir şey yoktur.
matematik insanın evreni anlayabilmesi için uydurulmuş, oluşturulmuş bir dildir. dil de zaten aynı şeydir. bir insan kelimeler olamadan düşünemez, en azından kısıtlı bir şekilde düşünebilir. bir durumu veya olguyu beynimizde canlandırabilmek için onu anlamlandırmaya ihtiyacımız vardır. diller de bunun için en ideal yoldur. o yüzden matematiğin evren üzerine kurulu olması mantıksız, evrenin bizim anlayabileceğimiz dil olan matematikle anlaşılabilir olması, diğer bir deyişle bir nevi evrenin matematik üzerine kurulu olması daha izahi ve mantıklıdır.

bilmiyorum anlatabildim mi ama çok düşündüm bence.
güncel Önemli Başlıklar