bugün

(bkz: eviniz yok mu sizin)
anamda var babamda neden sordunuz acaba tanışmak mı istiyorsunuz? diye sorulacak karşı soru.
başı boş gençlerin uygunsuz durumlarında yetişkin, çoğunlukla yaşlı diyebileceğimiz amcaların teyzelerin evladım sizin ananız babanız yokmu sizi buraya bunun içinmi gönderdiler okumak için mi hiç utanmıyomusunuz? demeleri esnasında vicdanla yüzyüze gelme durumu!
belediye otobüslerinde yer vermediğin bir yaşlı teyzeden rahatça duyabileceğin cümledir
- evladim sizin ananiz babaniz yok mu?
+ var amca, niye sordun?
- söyleyin onlara, bir daha çocuk yapmasinlar. ne bu aq, kabus gibisiniz ulen.
gayet makul soru.

-evladın ananız babanız yok mu?
-yoklar şu anda evde bize yeni bir kardeş yapıyorlar.
hz. isa'ya sorulmaması gereken bir soru...
aksam geç saatlere kadar dışarıda sürterken biri gelir. bak bak şunlara der yanındakilere sora bize dönüp evladım ananız babanız yok mu? der. bizde iyi geceler teyze der.o da sorduğuyla kalır.
polislerin geceyarısı sokaktaki kızlara sorduğu sorudur.
çocukken nefret ettiğim, büyüdükçe daha da nefret ettiğim kompleksli insan cümlesi.
mahalle de çok gürültü yapan çocuklara 60 yaş ve üstü kişiler tarafından yöneltilen sorudur.
(bkz: elin herifinin penisini ağzına alan kız)
sözlükte küfretmenin dayanılmaz hafifliği ile seviyesizce konuşan insanlara söylenecek söz.
gördüğü manzarayı anlamlandıramayan dedenin, kuşak çatışmasını belgeleyen garipseme cümlesidir. cevap olarak tebessüm yeter. sakın gülmeyin.
amca: evladım sizin ananız babanız yok mu?
velet: yok amca bizi leylekler getirdi.
anne babaya hakaret etmek isteyen bunakların cocuklar üstünden kullandığı kısa soru cümlesi.
"piç" demenin kibar yolu.
amca: evladım sizin anneniz babanız yok mu?
delikanlı: ne oldu ki amca?
amca: yavrucum gecenin bu vakti olmuş kaldırıma oturmuş bira içiyorsunuz hâla.
delikanlı: var amca, ama onlar da şu an içiyordur biyerlerde.
amca: peki kızım seninkiler?
kızcağız: var ama ayrı yaşıyorlar. annem kimbilir nerede? babam da şu an metresiyle beraberdir.
amca: ah be çocuklar. peki evladım sen?
diğer delikanlı: benimki de öyle.
amca: nasıl yani?
diğer delikanlı: ha var, ha yok. biz de anlamış değiliz. varlar belki ama biz hissetmiyoruz ne onları ne de sevgilerini.
"sen piçmisin ?"sorusuyla aynı anlama gelir.hakarettir bi nevi...
-evladım sizin ananız babanız yok mu?
+yok, leylekler getirmiş bizi. lazımsa size de göndereyim, he?
aynı zamanda olaylara karışmayın diyen amca ve teyzelerin sözüdür.
çok günahkar bir söylemdir. çocuk şöyle de diyebilir:

-anam var da babam yok benim.

(bkz: jesus christ)