bugün

hiçbir kanal tarafından , siyasetçiler tarafından , harhangi bir bilgilendirme kuruluşu tarafından açıklama yapılmaması nedeniyle herkesin evet demek istemesi durumudur . peki bu kadar insan neden hayır diyor ? veya neden bu kadar insan evet diyor ? şimdi tarafsız olarak bunun üstünde duralım .

çoğu sitede , kanalda , gazetede anayasa paketi değişirse şunu yapacağız bunu yapacağız , askere bu olacak , yargıya bu olacak , askerin canına okuyacağız tarzında garip bilgiler yayınlanmaktadır .

şimdi burda duruyoruz ...

konu askere yargı yolu açılması , darbecilerin engellenmesi vb. durumlar önemli değil hayırcılar için . şimdi burda bilinçli olarak bahsedilmeyen durumu açıklıyorum . sözü geçen anayasa paketi bir kaç tane vatan yararına maddeden oluşmamaktadır . şimdi ben potansiyel olarak hayırcıyım fakat açıkçası paket içeriğindeki yararımıza maddeleri ilk başta görünce sevindim . sonra bunların göz boyamak için yazılıp çizildiğini anlamam bir kaç araştırma sonrasında oldu.

anayasa paketinin içeriğinde anayasanın 4. maddesinin değişmesi vardır . nedir 4. madde ? 4. madde anayasanın ilk 3 maddesinin asla değiştirilemeyeceğinin kabulu olan maddedir . peki ilk 3 madde nedir ?

madde 1- türkiye devleti bir cumhuriyettir.

madde 2- türkiye cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

madde 3- türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. dili türkçedir. bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. millî marşı istiklal marşı’dır. başkenti ankara’dır .

burdada bir durdukmu ? yada durmamızı gerek yok zaten anladınız .
4. madde paketle evet çıkarsa değişecek . o değişince ilk 3 maddenin değiştirilebilirliği açılacak . işte o zaman türkiye diye birşey olmayacak . türkiye anadolu toprakları değildir , üstünde yaşayan farklı ırk ve siyasi görüşlü insanların oluşturduğu toplumdur . insanların birlik bütünlüğü bozulursa türkiye dağılır . türkiye cumhuriyetide insanların siyasi özgürlük ve din , dil özgürlüğünü garantiye alan yönetim biçimidir . işte ilk 3 madde bunlar . referandumda evet çıkarsa , cumhuriyet olduğumuz , başkentimiz , insan hakları , demokratiklik , sosyal hukuk devleti oluşumuz , özellikle kürt - türk beraber savaşıp birliğimizi anlatan istiklal marşımız tehlikeye girecektir . isterse girsin efendim , ben hayır diyeceğim , çünkü durumun farkındayım o yüzden gönlüm rahat olacak hayır dedim diye . şimdi burdan öğrenmeyipte evet çıktıktan sonra öğrenecek insanlara yazık olacak . asker yargılanıp , polis tarafından tutuklandıktan sonra ananızı bacınızı kim koruyacak ? burdaki kürt-türk bayanlar eşiniz kocanız babanız askerken tutuklanırsa namusunuzu kim koruyacak ? hapisteki sevgilinizmi ?

lütfen biraz daha duyarlı olalım . ilk 3 maddeyi inceleyiniz . sözün bittiği nokta budur sanırım .

edit : bunu okuduktan sonra eksiliyen olduğunu gördüm . sanırım hala durumun farkına varıp tatmin olamamış . bunu komple okuduysa fikrine saygı duyuyorum . umarım anası bacısı tutuklanan askerlere emanet olmaz .
meşruti monarşiye geçilecektir. sultanımız tayyip, memleketin ismi ak imparatorluğu olacaktır. ak hun imparatorluğundan sonra ikincisi olacaktır. çok yaşa padişahım. laikler tası tarağı filan diyom toplayın diyom. erken kalkan yol alır malum.
hayır diyenlerin neden hayır dediğini bilmemesi kadar gerçek olmayan tespitimsi.
Şöyle açıklanmalıdır ;
- Artık erdoğan kimi isterse onu içeriye sorgusuz sualsiz atacaktır.
- Artık erdoğan ülkeyi satarken engellerle karşı karşıya kalmayacaktır. (bkz: suriye sınırı) (bkz: tüpraşın bir kısmı)
- Artık erdoğan padişah olacaktır. (bkz: Padişahım çok yaşa)

Ki bunlar evet oyu kullanacakları bir nebze daha heycanlandıracaktır. Tiksiniyorum sizinle aynı sıfatı taşıdığımdan dolayı.
doğru bir tespittir. türk halkı kandırılmaktadır. sonuçta türkiye devletinin ordusu ergenekon ve şu ve bunla hedefe alınmış, silahlı güç olduğu için türkiye´nin "sömürge" devlet olmasını engellemeye çalışması engellenmek istenmektedir.

türk halkı bu yanılgısını sömüürge yapıldığı, şu anda uçak bileti de dahil 150 euroya 1 hafta alman ağırlasın diye uşaklaştırıldığını bir gün gelip anlayacaktır. türk halkı çok saf aga. ama bu seferki aptallığını çok pahalı ödeyecek. ne kadar aptal olduğunu zaten amerikan kuklası olduğu elli kaynak tarafından açıklanmış bir adamı başbakan seçmekle kaç yıldır gösteriyor.

yani....ben de "evet" çıkacağını ve türkiye´nin büsbütün çuvallayacağını düşünüyorum. türkiye uşak yapılmadan boynuna tasmayı geçirmeden ab´ye almayacaklar türkiye´yi....ya da ab´ ye zaten almayacaklar da gene de, bi uydu kürt devleti kurabilirler , türkiye´yi küçültürler eğer türk ordusunu tasfiye etmeyi başarırlarsa...ama bunu göremiyor insanlar...e iyi o zaman...parçalanmayı hak ediyorlar demektir bu. böl parçala yönet... humeyni´yi iran´a götüren de bir fransız uçağıydı. tayyip geldi birdenbire ergenekon çıktı. tayyip geldi pkk siyasallaştı, tayyip geldi, öcalan´ın hapisten çıkması bile gündeme geldi, israil´e mayın ayağına israil´in kendi topraği kadar alanın 99 yıl kiralanması gündeme geldi, şimdi de sonradan "biz yaptığımız herşeyi size sorduk, sizde tasdiklediniz" diyebilmek için tırişkadan bi referandum yapıyolar, yapılacakları asla açıklamıyorlar, sonra da "biz size sorduk, suç sizde" diyecekler....olay bu işte. kapalı kapılar ardında bu referandumdan evet çıkınca kimbilir uluslararası alanda neler değişecek....bekleyelim, görelim.
"hayır diyeceklerin değişecek, yenilenecek maddeleri bilmemesi"

Ön yargı ve özentilik hocam.. Bilmemek problem değil ama bilmemeye devam edip, sağdan soldan duyumlarla özenti bir görüşe sarılmak problemdir. Sıkıntı var..

Yorumlama gibi bir meziyeti olmayan bireylerin oy kullanmaması gerektiği gerçektir. Biliyorsan oyla, evet veya hayır..

Not: Hayırcıyım
Maddelerin önceki ve sonraki hallelerini yorumsuz olarak şuradan okuyabilir ve değerlendirebilirsiniz. Sol taraftaki eski, sağdaki yeni teklif anayasasıdır. MAvi yazılı yerler değiştirilmek/eklenmek istenmektedir.

Okuyun millet, fikir sahibi olun.

'Hayırda hayır var diye, hayır', yok efendim 'özgür türkiye için evet' gibi şeylere aldırmayın. önemli olan sizin fikirleriniz.

elçiye zeval olmaz.
http://www.akparti.org.tr...b1%20teklif%20tablosu.pdf
(bkz: hayır diyenlerin hepsinin hukukçu olması)
(bkz: evet deyince kandırılmış olmak)
mynet in değiştirilen partilerin eskisiyle değişimini gösteren bir acrobatı vardı oradan bulabilirsiniz.ben okudugumda güller arasına saklanmış bubi tuzakları buldum.Atatürk'ün kurduğu üniter devlet yapısını tamamen değiştirmek adına birazcık cılız kalsada eğer geçerse tamamen değiştirilmeside çocuk oyuncağına dönecektir.Atatürk kuvvetler ayrılığını savundu ve haklıydı onun düşüncesi bir mekanizma ele geçse de devlet tamamen ele geçmiş olmayacaktı.işte recep e. nin kaşıntısı da bu herşeyi kendisi doğru yapıyor diğer herkes ya cuntacı yada ihsas ı reyci.Kuvvetler ayrılığı cumhuriyetimizin tek dayanak noktası unutmayalım ki yargıya verilen hakların kaynağı atatürktür.Evet hsyk yetkilerinin kısıtlanmasından korkuyor ve korkmalıdırda verilen hakların tamamı cumhuriyetimizin yararınadır kuvvetler ayrılığının gereğidir.asıl yetkilerinin daralması sorundur ki bu anayasa geçerse işte o zaman tarafsız yargıdan bahsedilemeyecektir.