bugün

nasil demokrasi istemediler kemalist hareketi kuranlar yaf en çok demokrasiyi isteyenler kendileriydi en çok kadına hani şu askeri törenler varya işte o askeri törenlerde kadın bir adım öne koydular kadın hareketina önem verdiler, erkeğinin iki adım gerisinden giden kadının bir adım öne koydular seçme seçilme hakını verdiler bağımsızlık için uğraştılar sonra laiklik anlayışını getirdiler çünkü getirmek zorundaydılar zaten eskisi gibi ümmetçi anlayışla devam edemezlerdi ,suriye olsun ,ırak olsun cezayir tunus , manda yönetimleri altına girmişti, ve yıllarca bizmle kavga eden suriye bu konuda yanlıştı biz fransayla anlaştık , sonra cezayiri görmüyorlarmı(!) nasıl oldular en sonunda zor kurtuldular, daha sonra tabi bazılarının dediği gibi sosyolist rejimden etkilenen yönleride var oradak, yeni yönetim osmanlıyı parçalama hedefi olan gizli anlaşmaları söyledi gittiler ve anlaştılar sonra köylü milletin efensidir anlayışı sonra ise tabi atatürk azerbaycan ve türkistan bölgesi var olduğu için vazgeçip kendi yoluna devam etti zaten ne mulu türküm diyene anlyışınıda düşman aslında yakınlarda olduğu için söyledi türkiye türklerindeir anlayışını falan filan eğer böyle sölemese yakınlardaki düşman yeniden gelirdi tabi gerçekten, kemalizmin hem türkçü milliyetçi hem sosyolist anarsişt yönleri var ,köylü milletin efendisidir anlayaşı olmalıydı çünkü ,geriye kalan bir tek bu bölgeyi diğer bölegeler gitti sömürege oldular ve köylününde yeniden ayağa kalkıp gerçekten türk olup üretmesi ellerinden gelini yapması bir değer üretmesi ekip biçmesi gerekiyordu ...
ve akılcı davranmak zorundaydılar. türklerin gerçektan zeki olup üretip övünmesi gerkiyordu ama sonradan bizim amerikanlarla ne işimiz vardı biziim amerikayla ve natoyla ne işimiz vardı bağımsız olmak varken.. sonra atatürk ne dedi biz hayatın içinden gelen kurallara göre hareket ederiz dedi hiçbir kitabın dogmalrına göre hareket etmeyiz!! çok doğru yaptılar ülkenin o zamanki konumuna göre...
(bkz: etyen mahcupyan ın takı töreni)