bugün

doğru olabilecek bir önerme ancak bu konuda övünecek birileri varsa onlar da halen ortasyada yaşayan türklerdir çünkü yapılan dna analizlerinden bugün türkiye'de yaşayıp kendilerine "türk" diyenlerin ancak 1/3 ü ortasyadan gelen türklerin dna yapılarını taşıdıkları görülmektedir. yani çoğumuzun atası türkler buraya geldiğinde de burada yaşamaktaydı ve 200 yıl sürdü türklerin anadolu'ya yerleşip burada yaşayan insanları asimile etme süreci...

bilim bize bugünkü bulgularla insanın atalarının afrika'dan çıktığını göstermektedir ve saf bir ırk yoktur. diğer yandan sami dinleri de insanlığı ortak bir adem-havva'ya dayandırmaktadır yani her ne hikmetse bolca duyduğumuz ırkçı söylemlerin ne bilimsel ne de inanç (bu topaklarda ki bugünkü islam, hıristiyanlık ve musavilik) bazında hiç bir geçerliliği yokken insanların hala bu şekilde düşünmesi, kendi bireysel başarılarından ziyade geçmişte yaşamış insanların başarılarından medet umması büyük zavallılıktır.

her şey bir yana sözlükte bolca gördüğümüz türk-kürt ırkçılarının şunu düşünmesi daha yerindedir bence : ben ait olduğum ve tutkuyla bağlı olduğum ırkımı yüseltmek için ne yaptım ? ne yapıyorum ve ne yapmam gerekiyor ?

ateşli türk ve kürt ergen kardeşlerim :

bilimde, sanatta, sporda ve toplumsal ahlakta ait olduğun ırka ne kattın ? elin çükünde ona buna hönkürerek türklüğü ya da kürtlüğü yükselttiğini sanıyorsan aldanıyorsun, yükselen sadece şişirilmiş içi boş egondur ve o çok büyük sandığın gururun da güzel bir kızın sana "merhaba" diyerek göz kırpmasına bakar, tıpış tıpış yürürsün peşinden ve o çok yüksek dna yapın da gururun da yerlerdedir artık.

edit. başlık bana ait değildir. bundan önce yazılan şovenist entryler nasıl olduysa buharlaşmışlar. işbu yüzden konunun açılmasıyla uzak yakın hiç bir alakam yoktur.
etrüskler hakkında pek çok iddia vardır. son yapılan dna araştırması, etrüsklerin türklerin değil, batı anadoluda yaşayan vatandaşlarımızla genetik bağlantısını ortaya koyuyor. bu da etrüsklerin lidyalılarla akraba olduğu tezini güçlendirdi zaten. fakat, adile ayda'nın da bahsettiği üzere etrüsklerin türklerin atası olduğuna dair iddialar daha çok etrükleri oluşturan topluluğun bir kısmının orta asyadan göç ettiği iddiasına dayanıyor. her ne kada adile ayda iddialarında zaman zaman bilimselliğin dışına çıksa da arada bir kaç önemli tespit ve iddialarda bulunuyor. mesela etrüsklerin inançları ile eski türk inançları arasındaki benzerliklerden bahsediyor. kültürel benzerliklerden bahsediyor. mesela beni en çok etkileyen şu oldu. etrüsklere ait heykellerde dikkate değer bir şekilde asyalılara benzer bir yüz yapısı var. giydikleri kıyafetler de orta asyalı göçebe kavimlerinin giydiklerine oldukça benziyor. dilde de benzerlikler olduğunu iddia ediyor adile ayda. ama tabi bunlar, etrüskler türklerin atasıdır demek için yeterli değil ne yazık ki. yine de bu iddiaların bilimsel bir ciddiyetle araştırılması gerek, fakat şunu unutmamak gerekir ki tarih bilimi dönemin siyasi yapısından bağımsız değildir. yani bugün siz çıkıp da etrüskler türklerin atasıymış derseniz ne olur? o zaman avrupa birliğine alınmayan, 1000 yıldır avrupanın içinde olduğu halde avrupalının "barbar" diye nitelediği türkler, avrupanın medeniyet saydığı hemen hemen her şeyin kurucusu olmuş olur. avrupalıların "siz avrupalı değilsiniz, siz buralara zorla yerleşmiş barbarlarsınız" dediği türkler, avrupanın ev sahibi olmuş olur. zaten etrüskler türk olsun olmasın, türklerin ve moğolların atalarının bu topraklara defalarca geldiği gittiği, o veya bu şekilde avrupanın kültürünün oluşmasında etkili olduğu kesindir bana göre. ancak hiç bir tarihçi tutup da bu iddiaları dillendirmek istemez şu durumda.

edit: tamı tamına iki sene önce girdiğim bu entri, benim düşüncelerimin de bu iki sene içerisinde ne kadar değiştiğini gösteriyor. bu yüzden sözlükte yazmayı seviyorum işte.

burada yazmış olduğum entride, bugünkü aklımla bile haklı bulduğum noktalar olmakla birlikte, çok temel bazı hatalar da var. daha en baştan "etrüskler türk mü" sorusu anakronik olarak yanlış bir soru. çünkü türklük kavramının ilk ortaya çıktığı düşünülen zaman ile etrüsk medeniyetinin hüküm sürdüğü zaman dilimi arasında bir boşluk var, yani bunlar birleşmiyor hiç bir şekilde. olsa olsa etrüskler türklerin ataları mıydı, ya da etrüsklerle türkler aynı kökenden mi geliyorlar şeklinde bir soru sorulabilir ki, tarihe şu anki bakış açımla, bu soru da oldukça anlamsız ve gereksiz bir soru olur.

çünkü biz hep şunu unutuyoruz; millet kavramı doğal bir kavram değildir. 18. yüzyılın ikinci yarısında ortaya atılmış ve sonrasında da ulus devletlerin inşasıyla sonuçlanmış; bugüne kadar da ulaşmış bir kavramdır. osmanlılar türk kimliğini umursamadılar, habsburglar cermen kimliğini kendi varlıkları ile ilişkilendirmediler... yani geçmişte bugünkü gibi ulus-devletler kurulmadı. dolayısıyla yeni icat olunmuş bir kavramın ışığı altında tarihi yorumlamak ciddi bir takım yanılgılara sebep olur.

wilson prensiplerini yorumlayarak büyütülmüş bir nesil olarak yukarıda yazdıklarımı anlamlandırabiliyorum. gerçekten de tarihte kim kimin atasıdır sorusu, bu ulus devletlere yeni bir meşruiyet kazandırmak için sıklıkla kullanılmıştır. ancak bugün yapılan bilimsel çalışmalarda etnik "millet" miti defalarca çürütülmüş, zaten devletler de artık kendi ulusal varlıklarını "vatandaşlık" kavramı üzerinden geliştirmek konusunda daha samimi adımlar atmaya başlamışlardır. elbette bu demek değil ki, bugün fransada insanlar sizin ait olduğunuz etnisiteyi hiç önemsemezler; ya da ingilterede atalarınızın kimler olduğu konusunda hiç ama hiç kafa yorulmaz. elbette hayır. ama en azından akademik anlamda, "kimin atası kimdir" şeklindeki çalışmaların eskisi kadar kabul görmediği muhakkak.
öncelikle "kizilderililer türk mü ? sümerler türk mü ? " tarzindaki sorular yanliş sorulardir.bir topluma türk demek için dilinin türkçe kültürününde bizim kültürümüzle ayni olmasi gerekir. Etrüskler , kizilderililer ve sümerler ,türklerle bir çok ortak noktasi olan haklardir ama bu onlarin türk olduğunu göstermez ama şunu kesin olarak kanitlar bu saydiğim halklarin türklerle bir şekilde belki ticaret yoluyla belki komşu olmalari iç içe yaşamalari sebebiyle kültür alişverişinde bulunmuşlardir.etrüskler özelinden gidersek ,etrüsklerinde ulusal simgesi kurttur.(etrüskler bugünkü roma çevresinde yaşadiği düşünülen bir halktir ve kurt sembolü roma klübünün ambleminde bulunmaktadir ,etrüsklerden miras kalmiş bir figür olabilir) Sembollerinin kurt olmasinin sebebi türk mitolojisindeki bozkurt destaninin hemen hemen aynisina sahip olmalarindandir.ayrica etrüsklerden kalan yazili kaynaklarindan anlaşildiği kadariyla dilleri sondan eklemeli bir dil olup türkçeninde dahil olduğu ural-altay dil ailesine daha yakindir.daha birçok bilgi kesinlikle vardir ama nacizane benim bilgilerim bunlar.bu bilgiler işiğinda türk değillerse bile türklerle akraba bir halk olduğu açiktir diye düşünüyorum.
ilginç bir akademik araştırma konusu oluşturmaya müsait bilimsel bir merak sorusu.
19.yy. milliyetçiliği döneminden bugüne avrupa'nın kültürel belkemiğini yunan milliyetçiliği oluşturmaktadır. yunanistan'ın bağımsızlığından, avrupa birliği ilkelerinin oturmasına kadar bu böyledir. kökenbilim araştırmaları, kültürel ilişkileri de etkilemektedir. kültürel ilişkiler de haliyle ekonomiyi. yapısalcı anlayışın yakın dönemde pek çok gelişmeyi sağladığı kesindir. bu nedenle, ön türk/ proto-türk araştırmalarının bir yandan iskandinavya'ya, diğer yandan italya'ya uzanan avrupa kolu da avrupa ile ilişkilerde en azından bir yakınlık tesis edebilir. izlandalılar'ın norveç kökenli olduğunun tespit edilmesi genetik araştırmalarına da farklılık getirmiştir. türklerin de avrupa halklarının kökeninde yattığının tespiti, dünden beri esas düşman olarak görülen türklerle avrupa arasında en azından psikolojik anlamda bir yakınlık yaratabilir. bu da olumlu gelişmelere neden olabilir.
Doğru olabilir. Tarihçilere sormalıyız.

(bkz: entry başlığı tanımlamalıdır)
(bkz: forum/chat tarzı entryler silinir)

Edit: uyarınca gelen komik edit. Hahahaha.
Yav He He.

Etrüskler de Türk, uzaylılar da Türk, mısır piramitlerini Türkler yaptı, hatta dünyayı pazı gibi evire çevire Türkler yuvarladı.

Dünyaya sadece yoğurt tarifi verebilen bir kültür neyin sarhoşluğunu yaşıyor kim bilir.

Kime sorsam Kıvanç Tatlıtuğ zaten amk. Bir aynaya bakan yok.
Yeter ulan soysuz köpekler abuk sabuk araştırma okuyup Türkiye de türk yok demeyin ulan.

Değildir kardeşim etrüskler türk değil.