bugün

hemen her esnafta bulunan ve aslında insanı kıl eden bir yavşaklıtır bu. Neredeyse bütün esnaflardan duymak mümkün.

"Normalde 120 lira, ama sana 100 olur."

ulan mal!
çocuk mu kandırıyorsun?
bana şu kadara olurmuş.
seninle daha önce konuştuk mu?
herhangi bi akrabalığımız var mı, nebiliim bi çay içmişliğimiz falan oldu mu?
memleketimi öğrenince ahbap mı olmuş oluyoruz?
ne ayak bilader?

hah! çok büyük bi kıyak yaptın bana.
"bundan sonra her zaman senden alacağım. çok büyük adamsın" dememi mi bekliyorsun?
bana olurmuş!
üstüme iyilik sağlık.

demeyin abicim bunu.
belki ağız alışkanlığı olmuştur, şirin görünmek ya da anlık bir heveslendirme için yapıyorsunuz.

ama inanın çok yapmacık oluyor..
yapmayın dedeler...
yıl olmuş 2021, hala esnaftan alış veriş yapan var.

süpermarkete, hipermarkete, grosmarkete gidin kardeşim. para kazandırmayın bu kan emici pisliklere.
Esnaf ile hala iş yapanları görüyorum gidin adam akıllı yerden alın fiyatı belli olsun kayıtlı faturalı olsun esnaf ne amk.
Bu ve benzeri dolandırma çabaları yüzünden esnaftan alışveriş yapmayalı çok oldu.
niye benim ne ayrıcalığım var diyiniz.
En güzeli bim. 9.95 diyor bana kaça olur diyorsun yine 9.95 diyor. En azından samimiler mk.
Oradan uzaklaşmaya neden olan yavşaklıktır. Böyle durumla karşılaşırsam derhal kaçarım o dükkandan. Madem 100'e inebiliyor fiyat neden o fiyatta satmıyorsun. Adamına göre geçiriyorlar anlayacağınız.
Pazarlık yaptırmama stratejisi.
birde hesap makinasının tüm tuşlarına basıp işlem yapar gibi sonra silip kafasındaki rakamı yazıp sana göstermesi.

sonra yine pahalı bulursun dur biraz daha hesap yapıyım der çarpar böler yeni bir fiyat gösterir.

ha bide sana şu kadar olurun manası sana şu kadardan geçirecem yani tuttura bildiğine. aynı ürünü saf müşteriye 200 e pazarlık fiyat bilene 120 e.

esnaf kazanamıyor dedikleri bu millet uyandı fiyatına internetten bakıyor artık millet.
Bu oruzbu esnaf milleti adamina gore sikmeye calistigi icin yillardir hicbir sekilde alisveris yapmiyorum. Ekmegi bile buyuk yerlerden aliyorum.
hele ki şu son 20 yılda

esnafmı kaldı ?

esnaflık mı kladı ?

çoğu içeri gireni şöyle bir tepeden aşağı süzer

önce ne kadar ittireceğine birçırpıda karar verir

sonra da gelsin yalelli.

he balık baştan kokar

tv dan bakıyor yukarıdakilere

o da yapıyor numarasını.
niye ben ingiltere prensi miyim amk dedirtir.