bugün

eski yunanca metinlerini, edebiyat eserlerini inceleyen ve latince derslerini de içinde barındıran, dört yıllık lisans eğitimi veren bölüm.

istanbul ve akdeniz üniversitelerinde aynı adla, ankara üniversitesinde yunan dili ve edebiyatı adı altında okutulmaktadır.
tanım- bir üniversitede bölüm.

tanım ile gelen, ekstra;
antik olabilir o, eski yerine.
(bkz: çağdaş yunan dili ve edebiyatı)
Yeniden hazırlanıp Okumaya karar verdiğim bölüm. Aynı zamanda iyi düzeyde bir latince eğitimi de veriliyor. Lakin bölüm girmesi kolay ama mezun olması en zor olan bölümlerden olmasıyla tanınıyor. Okumaya başlayan insanların az olmayan bir kısmı bırakıyor ve okuyanların bir kısmı 6-7 senede mezun oluyormuş. Lakin eski yunanca temelim göz ardı edilemeyecek düzeyde (iyi kötü parmenides ve herakleitos'un bir kısmını eski yunancadan okudum) olduğundan ilk yıllarda zorlamayacağını düşünüyorum. Zaten latince zor bir dil değil eski yunanca kadar.

Sanıyorum yalnızca istanbul ve Akdeniz üniversitesinde varmış. Felsefenin antik yunanca olmadan eksik ve zayıf olacağını düşünüyor heidegger (tabii almanca'yı da ilave ediyor) ve kendime verdiğim felsefe eğitimini başta antik yunanca ve Latince ile güçlendireceğim.
Önce sevgilime okutup ondan öğrenecektim ama yemedi.