bugün

savaslarin da sporlarin da bolca oldugu eski yunan'da futbol da olsa pek bir degisiklik olmayacagi icin deger tasimayan bir saptamadir.

ayni mantikla "bu kadar bilimsel gelismeyi gunumuzun futboluna borcluyuz" dememiz gerekirdi. olmaz iste, oyle islemiyor hadiseler...
(bkz: felsefe yaptığının farkında olmayan yazar)
O dönemde (azi)Zeus Fenerbahçeli olduğu için başka bir takım hakkında konuşmayı yasaklamış da olabilir *
tersini düşündüğümüz zaman doğru çıkan önermedir.
'yeni yunan da felsefe olsaydı futbol olmazdı' denilecek önerme.
"belki de felsefe olduğu için futbol yoktu" denebilir.
o zamanlarının şakirti platon'un çorap, bant gibi futbol topu olabilecek araçları bulamaması ve akademiye de matematik bilmeyeni almaması sebebiyle futbol oynayamamışlardır ve felsefede yol kat etmişlerdir.

tabi o zamanlarda bu şakirtler polis okulunun sorularını alamıyorlarmış polis devletinde. sofistlerin elindeymiş bütün sistem.
çömlekçi çömlekçinin, bakırcı bakırcının, filozof filozofun dostudur arkadaş..manalı..
doğru bir görüştür. katılıyorum.

futbol gibi adamı manyaklaştıran, zihni körleştiren bir spor (veya olay) hiç olmadı tarihte...

harbiden. seviyoruz ama, gerçek bu.
bugün dünyada futbol olmasaydı çok daha başarılı insanlar yetişirdi diye düşündüren tespit. zira "benim oğlum büyük adam olacak" demeden önce "benim oğlum hagi gibi olacak" cümleleriyle büyüyen nesilleriz biz.