bugün

eski;
1. Çoktan beri var olan, üzerinden çok zaman geçmiş bulunan
2. Çok kullanmaktan yıpranmış, harap olmuş
3. Bir önceki, sabık
4. Geçerli olmayan
5. Herhangi bir meslekte uzun süreden beri çalışmış olan
6. Geçmiş çağlardaki
7. (tamlanan olarak kullanılınca alaylı olarak) Herhangi bir görevden düştüğü veya durumunu yitirdiği için bir kimsenin eski saygınlığının kalmadığını bildirir

efendim şimdi "sevgili" kelimesinin ne anlama geldiğini hepimiz bir şekilde bildiğimizden ve aynı zamanda bu kelimenin sözlük anlamının da kişiden kişiye göre değişebilmesinden mütevellit başına getirilen "eski" sıfatının üzerinden yola çıkacak olursak;

1. Çoktan beri var olan, üzerinden çok zaman geçmiş bulunan sevgili, eski sevgilidir. zira görüldüğü üzere hayatınızdan çıkmışlığını belirten hiçbir şey yoktur. ama artık o kadar zaman olmuştur ki 'eeeeh, sıktın sen de artık' diyebilinecek sevgili kıvamına gelmiştir.

2. Çok kullanmaktan yıpranmış, harap olmuş sevgili, eski sevgilidir. şimdi burada çok kullanmaktan yıpranmak konusunu çok fazla deşmeden geçmek gerekirse, fantezi boyutunu da aşmış, artık ne yapsan zevk vermez sevgilidir.

3. Bir önceki, sabık sevgili, eski sevgilidir. efendim buradaki sabık kelimesinin başka yerlere çekilmemesini rica eder, sabık kelimesinin "bir önceki" manasına geldiğini belirtmek isterim. tabii sapık olmak da eski olmak için bir nedendir, bir şey diyemem.

4. geçerli olmayan sevgili, eski sevgilidir. malumunuz artık sevgiler de dolar paritesi, efendime söyleyeyim altın rezervleri, kapalı çarşı kuru, japon yeni ve bunun gibi bir çok pariteyle doğru orantılı olduğundan, tedavülden kalkan sevgili eski sevgilidir.

5. Herhangi bir meslekte uzun süreden beri çalışmış olan sevgili, eski sevgilidir. şöyle ki sizi mutlu etmek için para bile istememiş, gecesini gündüzüne katmış insandır bu insan. ama yazık etmişsinizdir, değerini bilememişsinizdir. işten atıvermişsinizdir. bari sigortasını yapaydınız. hiç yakıştıramadım.

6. geçmiş çağlardaki sevgili, eski sevgilidir. efendim geçmiş çağlarda yaşamış insanlara duyulan hayranlık neticesinde hayal aleminizde onunla sevgili olmuş olabilirsiniz ama bu çok yanlıştır, hayal aleminden kurtulunuz, geri dönünüz. hayır bir de aşk yaşanmış, eski bile olunmuş, vay bee!

7. Herhangi bir görevden düştüğü veya durumunu yitirdiği için eski saygınlığı kalmayan sevgili, eski sevgilidir. efendim bu tanımdan bir şey anlamamış olabilrsiniz, hemen bir örnekle demek isteneni anlatalım; kısaca sevgili eskisidir.

T d k'na göre sözlük anlamıyla eski sevgili budur. uludağ sözlük'e göre olanını da siz yazıverin.* * *
(bkz: silik)
(bkz: geçmiş)
(ara: eski sevgili)
(ara: kuyruk acısı)
(bkz: bildiğin geyik konusu)
(bkz: kişisel istatistiklerim)
kadini eglence araci olarak gormeyen erkekler icin eski sevgili cogu zaman isleri zorlastiracak olandir. sozluk anlami da "zorluk cikarandir". evlilik zamani geldiginde de ilk sorulan ve sorgulanandir. en iyisi hic eski sevgili olmamasidir.
-di'li geçmiş.