bugün

1 - Patlayıcı ve silah yan yana gömülmez.
2 - Yalıtım olmadan hiçbir silah oksitlenmeden kalamaz... Yalıtım için 2004 tarihli gazete değil, kilolarca balmumu vs. kullanmak gerekir...
3 - Lav silahı elektrikli ateşlemeyle çalıştığı için yer altına gömülemeyecek silahlardandır..
4 - Silah ve patlayıcı dozerle aranmaz...
5 - Silah, insan ayağının basmayacağı yerlere gömülür. Apartman aralarına, elektrik direklerinin yakınlarına değil...
6 - Silahlara belli dönemlerde periyodik bakım yağlama temizleme vs. gerekir.. Silah toprak altında yıllarca bırakılmaz.
7 - Gömdüğünüz yere çelik ızgaralar yoluyla su kanalları yapmanız gerekir.

Bu bilgiler konusunda eğitim almış herhangi bir kişiden öğrenilebilir... Polis bu araştırmayı yapacak bilgi ve donanıma sahip olmayabilir (oyle olsa patlayici olma ihtimali olan gomuleri dozerle kazmazdi). bir bilirkişiye başvurularak bu silahların gerçekten ne olduğu, nereden geldiği ortaya çıkarılmalıdır...
tertemiz pırıl pırıl silahlardır, kutusundan o gün çıkarılıp gömülmüştür herhalde toprağa zira uzmanlara göre belli bir zaman geçmiş olması mümkün deildir bu silahların gömülmesinin üstünden...
koca koca paşarların , adamların koyduğu söylenen, ama nasıl oluyorsa hiç bir anti-korozyon tedbiri alınmadan, cahilce yerleştirilen silahlardır. ayrıca silahlar kepçelerle aranmıştır, birileri patlamayacağından çok emindi demek, yoksa o şekilde kepçe ile kanırta kanırta aranmazdı değil mi ?
ülkemizde tohumla, fidanla karıştırılan silahlardır. baksanıza toprağa tohumdan, fidandan çok silah ekmişiz.
- ergenekon silahları hakkında ne düşünüyorsun Muratcım?
- gaayet iyi şeyler düşünüyorum...bi benim elime geçseler.....
kazılarda bulunan silahlar hakkında Murat arkadaşımın görüşü...