bugün

ben bi evlatlık olduğumu öğrendiğimde bu denli yıkıldım bi de latince sözler ve anlamlarını okuduğumda.

şu dünya üzerinde bir insanevladı gösterin ki latinceye saygı duymasın. bilge sözlerdi, tıbbi alt yapıydı derken inanılmaz bir sükseye sahip oldu hepimiz için. gel gör ki durum çok farklıymış. bir kaç kolpa deyişi paylaşıcam burada beyler, sonrasında hepberaber latin atalarına nefis küfürler edicez. tamam mı? sana diyorum yavşak tamam mı?

aut disce aut discede. -ya öğren ya terket. (anaaaam çok fena çağrıştı ama neyse)
ars artis gratia - sanat sanat içindir. (olum bunu diyen beş hececiler değil miydi?)
cetera quis nescit? - gerisini kim bilmez? (bilgelikten sapıtmış pezevenk)
contraria contraiis curantur. - zıtlar zıtlara iyi gelir. (çekirdeğin yapısı anlaşılınca bu söz biraz oturmuş bak)
dabit deus his quoque finem. - bu da geçer. (offf en bombası bu. arabesk adamların ruhunda varmış o zaman bile)
dum vivimus vivamus. - hayattayken yaşayalım. (kardeş ne diyon sen?)
flamma fumo est proxima. - ateş olmayan yerden duman çıkmaz. (bi aparma var ama kestiremedim)
id est genus hominum. - insan cinsi böyledir. ("katran kaynamakla olur mu şeker, cinsini siktiğim cinsine çeker"in ilk hali)
mens sana in corpore sano. - sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. (laaynn?)