bugün

Sonradan getirilen bilimsel yorum.
elektronların yörüngede sabit şekilde dönen gezegen hareketi yapmadığını gösterir. çekirdeğin etrafındaki elektronlar olasılık bulutu şeklinde var olur. enerji seviyelerine göre çekirdeğe yakın veya uzakta var olabilirler. düşük enerjili bir elektron çekirdeğe yakın bir yörüngede bazı olasılıklarla bazı noktalarda bulunabilir. ölçtüğümüzde örneğin %25 olasılıkla x noktasındadır. bu demek değildir ki elektronun bir kısmı orada diğer kısmı başka bir yerde. elektronun tamamının orada bulunma olasılığı budur. %75 ihtimalle de o yörüngede başka br noktada bulunabilir. yörünge değişikliği sırasında ise kuantum sıçraması yapar. bu sıçramayı yaparken belli bir yol izlemez. yol diye bir şey yoktur. sanki ışınlanırmış gibi olduğu yerde yok olup diğer yörüngede var olur.
güzel bişeye benziyo okumadan artiladim.
bir elektronun bir yörüngede bulunabilme olasılığını açıklamakda kullanılabilecek cümle.
peki bir elektron atomun yürungelerinde nerelerde ve nasıl bulunur sorusunu açıklamamıza yardımcı olan 4 kuantum sayısı vardır. bunlar;
n: Başa kuantum sayısı.
l: açısal momentum kuantum sayısı.
ml:manyetik kuantum sayısı.
ms:spin kuantum sayısı.

n bhor atom modelindeki enerji düzeylerine karşılık gelir ve 1 den sonsuza kadar ilerleyen değerler alabilir.
n:1 k kabuğu 2 l kabuğu diye adlandırılır
l (açısal momentum kuantumsayısı) ise n e bağlı olarak (n-1) e kadar değerler alır ve ;
n=1 ise l= 0 değerini
n=2 ise l=0,1 şeklinde ilerleyerek değerler alır.
bunlar hepimizin deliler gibi ezberlediği 1s^2 2s^2 deki harflere takabul eder.
örnek;
n=1 için yani k kabuğunda l=0 dır ve bu s orbitaline aittir.
(modern atom teorisinde yörüngeye orbital anlamdadır.)

l=0 için s 1 için p 2 için d 3 için f diye uzar gider.
(diğer iki kuantum sayılarınıda açıklamak baya uzun olacak)

herhangi bir atomdaki elektronun durumu burada bahsettiğim kuantum sayıları ile belirlenir.
pauli abimiz diyor ki (bkz: pauli dışarlama ilkesi);
herhangi bir atomda bu kuantum sayılarının hepsi aynı olan elektron bulunamaz. yani ?
örnek verecek olursak helyum 2 tane elektronu var garibimin heh işte bu iki elektronun kuantum sayıları (n,l,ml,ms) değerleri aynı olamaz diğer bir deyiş ile iki cambaz bir ipte oynamaz.
1. enerji seviyesinde yani k kabuğunda l değeri 0 olan yani s orbitalinde spin kuantumu açıklamadım ama kabaca kendi etraflarından sağamı solamı dönmeleri diyebilirz. aynı tarafa dönen elektron olamaz der.
bu bahsettiğim kuantum sayıların elektronun oralarda bulunabilme olasılığına tekabul eder.

olasılık ile konuştuğumuz ve çalıştığımız için elektronun atom etrafında bulut oluşturması diye adlandırabiliriz.
bukadar dayanabildim sıkıldım resmen işte elektron o enerji seviyelerinde biryerde ki işte bulut diyoruz falan.