bugün

Tüm dünyada birçok hava yolu şirketinin uçuşlarında bile serbest olan elektronik sigaranın ülkemizde yasak olması durumudur.

Bir kullanıcı olarak anlatıyorum:

Sistem
Bir adet tungsten flementin (bildiğin ceran verince ısınan hede bodoz amplüdekinden) bir batarya ile beslenip ısınması ve likiti buharlaştırması sonucu üretilen buharın solunmasıdır.Zaten ecnebiler (bkz: personal vaporizer) diyor.

Likit içerisinde sentetik ve doğal Gliserin, (bkz: Vegeteble glycerin) (bkz: polypropylene glycol) Aroma, Nikotin mevcuttur. Gliserin buharı sis makinelerinde üretilen buhardır. Ve solunmasının zararlı olduğuna dair bir bulgu yoktur. Aroma biliğiniz gıda aromasıdır. Keklerde pastalarda bulunandan.Nikotin:Nikotindir.Bağımlı olunan hede.Zehirlidir.Kesinlikle zararsızdır diyemem ama sigaradan daha az zararlı olduğunu söyleyebiliriz.Zira sigarada zibilyon tane NOx gazı solunmakda.Zifir katran...vb.

Şimdi gelelim yasak olmasına.

Acaba sigara mafyası mı yaptı bunu diye düşünmekden alamıyor kendini insan.
Elimde gören 10kişi daha satın aldı ve hepsi yanmalı sigarayı bıraktı.

"2012 yılında ateşli sigara mı içilirmiş.Çok ilkelsiniz" esprileri de cabası.

Not: Kimyasal bağımlılık olan nikotini almaya devam ettiğiniz için bağımlılığı durdurmamakta sadece zararını azalttığını söyleyebiliriz. Aylar içerisinde likitdeki nikotin oranı düşürülerek yoksunluk hissi çekmeden bununda bırakılabileceği yazıyor ecnebi kaynaklarda.Ama benim bırakmaya niyetim yok.Elektronik dumanlanmaya devam diyenlerdenim.

Kaynaklar:Ecnebi forum siteleri, Birkaç ecnebi ve türk makale.

Edit1:
e-cig vs real cig videosu.
http://www.youtube.com/watch?v=qbDRiOq0mAU
(bkz: burası türkiye)
Devletin got korkusu durumudur.
(bkz: sigara kartelleri)
sigara firmalarının gizli oyunları ve ülke yönetimimizin çabuk oyuna gelmesi nedeniyle yasak olması muhtemel. tıpkı jack london - intihar kitabının filminin çekilmemesi için götünü yırtan dünya çapında alkol firmaları.