aldıkları maaş göz önünde bulundurulduğunda yapmakta haklı oldukları eylem. ayrıca eylemde akp'nın kadrolaşma çabasına da değinilmiştir.

--spoiler--
http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=10867
--spoiler--
sadece eğitim-sen'in değil, eğitim-iş ve türk eğitim-sen'in de katıldığı eylemdir.
3 büyük sendika eylem birliği yapıp anlaşmıştır.
yalnızca hükümet sendikası kıvamındaki eğitimbir-sen eyleme katılmamıştır.
Öğretmenlerin haksız atama yasasına karşı ve de ek derslere getirilen kesintiler konusunda hakkını aradığı ; sevkini alıp eğitim - öğretime devam ettiği demokratik bir eylemdir . Eyleme neden olan uygulamalar :
1 - Hastalığından dolayı sevk almak zorunda kalan ya da doktora gitmek zorunda olan bir öğretmenin o gün girdiği tüm ek ders ücretlerinin kesilmesi .
2 - Yeni atama yönetmeliğinin kadrolaşmaya müsade eden yapısı ki buna eğitim yöneticilerin atamalarının liyakat ve de kariyer esasına göre atanmaması , ilçe milli eğitim müdürlüklerinin dinci faşist kadrolarca işgal edilmesi , öğretmen atamalarının bir kısmının valilere(!) devredilmesi , iller arası yer değiştirmede torpiller , adam kayırmalar gibi anti - demokratik eylemlerin sebep olduğu süreçler.

Not: Zannedildiği üzere öğretmenler sadece ek ders için ayaklanmamışlardır . Bu eyleme Eğitim - Sen ve Türk - Eğitim Sen beraber katılmışlardır . Sevkini alarak eyleme destek veren memur dersine girmeye devam etmiştir ; kimse de okulunu terk edip gitmemiştir . Öğretmenlerin paragöz olduğunu düşünenler varsa bu eyleme katılan bir memurun bugün en az 35 ytl ek ders ücreti kesilecektir . iktidar yalakçısı dinci zihniyetin bir diğer sendikası da her zaman olduğu gibi dalkavuk yaklaşımını bu eylemde de korumuştur.
(bkz: Eğitim Bir Sen)
öğretmenlerimizin onurlu mücadelesinde sarfettikleri haklı söylem.
sevk almayı kendi işine yarar şekilde kullanan birkaç gereksiz öğretmen yüzünden birçok öğretmnin mağdur durumda bırakılmasına tepkidir. Kısacası meb öğretmene: "senin hasta olmaya hakkın yok." diyor. 1 yıl önce 5 ytl yaptığı ek dersi kaşıkla verip şimdi de kepçeyle almaya çalışıyor.