bugün

şeytan sadece vesvese verebilir. gerekli imani düsturlara sahip bir kişiye dişi geçmez. Elbette, hepimizi kandırma imkanı vardır.

tapınak şövalyeleri döneminden beri, şeytana askerlik eden insanlarda ciddi bir güç ve sayı artışı olmuştur. tahmin ediyorum, bir yerden sonra onlar da kabullenip, ulan s.ki tuttuk bari yaşayabiliğimiz kadar yaşayalım moduna giriyorlar.

Allah ile rekabet edilmez; o'na bir zarar verilemez. olan arada kalan bizlere olur; şu da bir gerçektir ki; sizi işe karıştırıp yakalandığınızda zorla mı sattırdım lan diyen uyuşturucu satıcıları misali satacaktır hepimizi.
bana göre yüksek ihtimal dahilindedir.

Allah ile rekabet kısmına katılmıyorum ama. sadece müsaade ediliyor diye düşünüyorum.
ernesto sabato'nun karanlıkların efendisi kitabında geçen konsepttir.

illaki iyi-kötü arasında bir rekabeti düşünmeye de gerek yok aslında, sıfır egoya sahip olması gereken ulu bir varlık, insandan kendine ibadet etmesini ister mi diye sormak yeterlidir kendine... bunu isteyen ve yapmazsan cehenneme gidersin diyen varlık iyi mi kötü mü karakterlidir sizce?.
(bkz: dark side)
şeytan mıdır bilemem ama pekte akıllı birinin yönettiğine inanasım gelmiyor dünyanın içine sıçtık bir dur diyen yok.
(bkz: tabi lan manyak mısın)
kimisinin nedense(!) konuyu değiştirip ibadete,secdeye getirmesine neden olmuştur. Allah'ın bizim ibadetimize ihtiyacı olsaydı, "gerçeklerin açığa çıkacağı gün" inkarcıların secde etmeleri engellenir miydi? bahsedildiği gibi Allah egolu olsaydı hem secde ettirirdi hem de cehenneme atardı. secdenin ve ibadetin; Allah'ın egosunun ürünü değil, insanın kendisi için bir gereklilik, ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

http://www.kuranmeali.org...urani_kerim_mealleri.aspx