bugün

ölümün realitesinin her geçen daha arttığını hatırlatan gerçek. uğruna uğraştığımız ne varsa geride kalacak, özenle baktığımız bedenimiz çürüyecek, dertlerimiz uçup gidecek anlamını yitirecektir.. sonsuz bilinmeyen bir aleme gideceğiz.. insanın hayat denen zırvayla boğuşurken unuttuğu hayattaki en büyük gerçektir.
filozof reyiz ile aynı düşünen insanların söylediği görüşlerdir.

http://inciswf.com/1290044914.swf
yaş biraz ilerledikçe daha çok akla takılan mesele. bir süre sonra ölüm korkutuyor insanı. ve sonra ölümden sonraki olacak olayların korkusu bu korkuyu bastırıyor. çok acı.
dünya, oyun ve eğlenceden ibarettir der kuranda. bu ayet, shakespear in dünya bir sahnedir sözüne denk gelir.
dünyanın oyun olması onu önemsememek anlamına gelmemeli, yeteri kadar önemsemeli.
buda eşittir ki ahiretin kalıcı olmasına.
çoğu zaman unutulan gerçektir.
insanlar her ne kadar hiç ölmeyecekmişçesine yaşasa da, dünya dertleriyle bıkmadan ve nedensizce dönüp dursa da, elbet bir gün, o da geçip gidecektir sonsuzluğa.
görsel
Meyvedar bir ağaca inkılab etmek için kabuğunu terkeden bir çekirdek gibi, ben de o bâki meyveleri vermek için bu beka-i dünyevînin kabuğunu bırakmağa nefsimi kandırdım.

Nefsimle beraber "Hasbünallahü ve ni'melvekil, Onun bekası bize yeter" dedim.

-Şuâlar'dan..
Sırf bu argüman yüzünden, bugün pek çok insanın din kisvesi adı altında hayatını mahvettiler.