bugün

bugün, dünya kanser günü olup, kanserin yol açtığı ölümleri engelleyebilmek adına durumu anlatan açıklamalar, birinci sırada olmasada haber olarak sağda solda yer almaktadır. Türk kanser araştırma ve savaş derneği sitesinde yapılan açıklamaya göre:
Dünyada her yıl 12 milyon kişiye kanser tanısı konulmakta ve 7.6 milyon kişi kanserden ölmektedir. Önlem alınmazsa, dünya genelinde kanser yükünün artarak 2030 yılında 26 milyon yeni tanı kanser vakasına ve 17 milyon ölüme ulaşacağı tahmin edilmektedir. Kanserde en hızlı artış ise ülkemizin de içinde bulunduğu düşük ve orta gelirli ülkelerde olacaktır.

Bu konunun en iyi yönü ise kanserlerin %43'ünün potansiyel olarak önlenebilir olmasıdır. Tütün kullanımı, aşırı alkol tüketimi, güneşe fazla maruz kalma ve obezite ile ilişkili kanserler için risk, bu risk faktörlerinden kaçınılması yanında sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite ve enfeksiyonlardan korunma gibi sağlıklı yaşam davranışlarının benimsenmesi ile önemli ölçüde azaltılabilmektedir.

Dünya Kanser Günü, bu yıl tüm dünyada, 100'den fazla ülkede 300'ün üzerinde üye kuruluşu bünyesinde toplayan, Dünya Kanser Deklarasyonu yoluyla kansere karşı küresel savaşta en önde gelen uluslararası sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) önderliğinde "Kanser önlenebilir" sloganı altında yürütülmektedir. Ülkemizde de Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği, Dünya Kanser Gününde "Kanser önlenebilir" kampanyası yürütmektedir. "Kanser önlenebilir kampanyası" kanserden korunma ve hayat boyu kanser riskini azaltmaya yönelik düzenlenmiş olup kanserle savaşta desteklerinizi bekliyoruz. Bunun için http://www.turkkanser.org.tr web sitemizi ziyaret edebilir, Dünya Kanser Bildirgesini imzalayabilirsiniz.

Dünya Kanser Bildirgesini imzalamak için tıklayınız.. (bu link için dernek sitesini ziyaret ediniz).
kanser günümüzde insan hayatını/sağlığını tehtid eden ciddi bir hastalık haline gelmiş ve inanılamayacak derecede yaygınlaşmıştır. fakat bilinmelidir ki, erken teşhis hayat kurtarır. bu yüzden böylesine önemli bir hastalık görmezden gelinmemelidir ve insanların dikkatleri bu konuya çekilmelidir. 4 şubat dünya kanser günü de bu amaca hizmet etmek adına yaratılmış bir gündür.
dünyanın en güzel cümlesi ''seni seviyorum'' değil, ''tümörünüz iyi huylu çıktı''dır demiş woody allen.o kadar doğru bir cümle ki.ben,22 yaşımda, 2 kez biyopsi verdim. erken teşhis gerçekten hayat kurtarır, ben bütün akrabalarımı kanserle kaybettim. sigara içmeyen,alkol almayan, gayet düzgün yiyip içen akrabalarım bile akciğer kanseri öldu. tam bir illet,farkındalık çok önemli.kemoterapi,ışın tedavileri insanları ölmeyip,süründüren bir şey. allah kimsenin başına vermesin.
Bugün 4 şubat Dünya Kanser Günü

Ülkemizde yaklaşık 5 milyon kadar ağır kanser hastası var. Erkeklerde sık görülen akciğer kanseri iken, Kadınlarda ise sık görülen meme kanseridir.
Önlenebilir ve tedavi edilebilir "kanser" için tarama testlerini önemseyelim. Kanser "ölüm" değildir.
Gün geçtikçe teknoloji ile gelişen tıp daha umut dolu. Umudunuzu kaybetmeyin, tüm kalbimle kanser hastalarına şifa diliyorum.
Kanser hastalığında erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da erken tanı en önemli unsurlardan biridir. Çocuğunuzda beze, kansızlık, karın şişliği, herhangi bir dokuda anormal bir büyüme fark ettiğinizde hekime başvurmalısınız.
Son olarak;
Buradan Dilek özçelik'i rahmetle anıyorum.Unutulmadın...

#4ŞubatDünyaKanserGünü #erkenteşhishayatkurtarır
Hastaneye, doktora gitmeye korkar olduk. Allah kanser hastalarına ve derdi olanlara şifa versin.
Bu hastalıkla cebelleşen hastalara ve hasta yakınlarına kolaylıklar, acil şifalar dilenmelidir.

Evet acil olması önemlidir lakin zor bir süreçtir, hem bedenen hem ruhen, hem maddi hem manevi.
Çeken bilir denen cinsten.