bugün

Söz konusu karara göre, Türkiye'de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.
yine bir muhalif yaygarası daha. dövizle kira sözleşmesinin yasaklanmasını bu kadar ballandırma başarısını seçimlerde de gösterseniz ya. sanarsın ki döviz hesabı olanları karakola çekecekler.
muhalif yaygarası değildir, bugünkü resmi gazetede yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararıdır.
avrasya, osmangazi falan da tl olarak yenilenecek miymiş sözleşmeler?

devlet benim paramın degerini korumakla yükümlüdür. dolar artinca beni zor durumda birakmak yakışmıyor devleti tayyibana.
insanlar yatirimlarini korumak icin dovizle is yapıyor. eflasyonlu sistemlerde baska yolu yok malesef.

sözleşmeler tl'ye çevrilecek deniyor da, kur kaç olacak? dövizin yarını belli mi? ben olsam 8.5 liradan aşağı yapmam.
o kadar dert değil bu kez de herkes enflasyon oranına endeksleyecek. önemli olan endeksleme ihtiyacını ortadan kaldırmak.
“Bakanlıkça belilenen haller dışında.” Güldürdü.
her şey aleni artık şeffaf. herkesin gözü önünde ceryan ediyor. kapalı kapılar arkasında dolambaçlı yollara tevessül edilmesi tarihe karıştı.
özellikle avm lerde ki kiraların döviz bazlı olmasına gelen tepkiler üzerine yürürlüğe geçirilmiş bir karardır ki doğru bir karardır.

edit: ha bunu devlet babada yapmalı dövize endeksli tüm alım satım sözleşmelerini TL ye çevirmelidir o ayrı.
Nası yani adamlar şimdi 100 dolar verip duj alamayacak mı?
şimdi şöyle dövizle kira ödeyenler diyelim. bugünkü kurdan tl ye çevirip ödemeye başladı ya dolar düşmeye başlarsa. hadi diyelim 5 tl oldu noolcak?
malsahibi kirasını en yüksek kurdan almaya devam edecek.

ha öteki taraftan zerre umurumda değil. benim amacım. sakin ve az ihtiyaçlı bir hayat.