bugün

insanın içini acıtır. o kadar emek boşa gider. evet.
kopya tarzı olaylar olmasaydı en mantıklısı olurdu. üniversiteden öyle yada böyle mezun olup bi sik bilmeden çoğu öğrencinin hayatını karartan, öğrencilerin daha bilgili olduğu öğretmen diplomalı insanlar var ne yazık ki.
müzik öğretmenliği okuyorum ve kpssye giricem. benim alanım müzik ben öğrencilerime bunu öğreticem ama sen kalmış beni coğrafyayla tarihle test ediyorsun. tamam bunları da bilmem gerekir ama gerçekten hiç bir şey bilmeden mezun olan çok boş insanlar var. bu sisteme güvenip de kim çocuğunu okula göndermek ister ki.
dört sene össye girip öğretmenlik okumanın ardından yapılan tuz biberdir.
sonra dört sene kpssye girip öğretmen olunur.

4+4+4 sistemi böyle işliyor olabilir.
4 sene öğretmenlik okuyup kpss nin sana girmesinden evla olan durum.
beleşten meslek sahibi olmak isteyen üşengeç hazırcı tırtoları zorlar.
Eğitim sisteminin dengesizliği işte.
insana eziyetten baska bir sey degil...bakiyorum da ogrrtmenlkk yerine hukuk okumus olsaydim o calismayla ya savci ya hakimdim... ironi yapmiyorum gercek.
rencide eder.
cok degerli meslektaslarim meb zivanadsn cikmistir iyice en don ysptiklariyla sacmalamanin dsniskasini yapmistir. Yan zlan muhzbbetinden sinif ogretmenleri , mat.ogrt, ingilizce ogrt., rehber ogret. gibi tum branslara gecis yapmistir.yani benim okudugum matematik ogretmenligini bir cirpida sinif ogrrtmenine vermistir... mantik yok herkes kafasina gore iste...
mantığa göre - ki başka şekilde aklım almıyor- öğretmen olduysan bu ülkenin tarihini, coğrafyasını,anayasasını bileceksin, türkçeyi hazmedeceksin, gündemi takip edeceksin he bir de bakalım toplama, çıkarma yapabiliyor musun (salak mısın yani, sonuçta öss de burayı atlamışlardı ya!)diye bir yoklamaya maruz kalkmaktır.
neden şikayet edildiğini anlayamadığım durumdur. şükredin ki kpss var, çalışıyorsun notunu alıyorsun atanıyorsun. yarın kpss kalkar da mülakat gelirse bugünleri mumla ararsınız. devlet eğitim fakültesini bitiren herkesi atamak zorunda değil; bunu bir kabul edin artık. eğitim fakültelerinden kurallı bir cümle kurmaktan aciz tiplerin mezun olduğunu biz bilmiyor muyuz? ayrıca ben "x öğretmeniyim bana y soruyorlar" diyenler de saçmalıyorlar. kpss, zaten bir lise mezununun bilmesi gereken konulardan oluşuyor. iki basit kesri toplayamıyorsan kendine başka bir iş bul.
tamamen devletin başarısızlığıdır. 100 öğretmen mezun oluyormuş da, 30 tanesine ihtiyaç varmış da, çok iyi bir seçme yöntemiymiş de... bu ülkede planlama teşkilatı, istatistik kurumu, yök vs ne iş yapar? 30 öğretmen ihtiyacın varsa 100 kontenjan neden açarsın? üniversite mezunu işsizler yetiştirmek için mi? öğrenci nüfusunu arttırıp işsizliği düşük göstermek için mi? en üretken zamanında insanları üniversite öğrencisi, kpss sınavına çalışan şahıslar haline getirip atıla çıkarmak bu ülkenin kaynaklarına ihanettir.
evlat acısı gibi koyandır. evet.