1. .
  milliyet gazetesindeki bir habere göre;

  ABD'nin seçkin üniversitelerinden bilim adamlarının katılımıyla kurulan bir ekip, 800 milyon yıl önce Kuzey Kutbu'nda yaşanan çok şiddetli bir yanardağ patlamasının yerkürenin 50 derece yana yatmasına sebep olduğunu ortaya çıkardı.

  Princeton Üniversitesi'nden Adam Maloof başkanlığındaki ekip, Norveç'e bağlı Svalbard Takımadaları'ndan 1999-2005 yılları arasında topladığı tortul taşların manyetik bileşimini analiz ederek büyük volkan patlamasının ardından ekvatorun Alaska'ya doğru kaydığı, Kuzey Kutbu'nun ise Afrika'ya doğru ilerlediği sonucuna vardı.

  Patlamadan sonra yeryüzünde biriken büyük miktarda magma, zamanla ekvator yönünde ilerleyerek ağırlığıyla dünyanın ekseninin her sene yaklaşık 1 metre daha yana yatmasına yol açtı. Bu değişim 5 ila 20 milyon yıl sürdü. Maloof, günümüzde yeryüzünün oldukça dengeli olduğunu söyledi.

  kaynak: http://www.milliyet.com.t...06/09/01/son/sonyas06.asp
  3 ... aby
 2. .
  aslında kuru fasulye'yi bulan insanlar tarafından , fasulyenin bulunduğu gün fazla miktarda abanılması sonrası , ertesi gün doğal olarak oluşmuş biyolojik bir patlamadır. bu patlamadan sonra insanlar toplanarak bir volkanı el bilriği ile patlatmış ve ortalığa yayılan boku püsürü bilimadamlarının bulup da kendilerini rezil etmemesi için yok etmişlerdir. ama bizden kaçmazdır. bırak bu bi işleri homo sapienstir...
  2 -1 ... aby