bugün

her insan her duasının kabul olmasını temenni ederek dua eder. bazen dualarımız kabul görür bazen de görmez. bizler de dualarımızın niçin kabul görmediğini merak ederiz.
başlık tanımı: duası kabul olmamış birinin merakından mütevellit soru.

açıklama:

ibrahim bin adham (ks) hazretleri bir gün basra çarşısına uğradı. görenler hemen etrafına toplandılar ve ' ya eba ishak, allahü teala (mealen) " bana dua edin, icabet edeyim" (mü'min, 60) buyuruyor. halbu ki biz ona şu kadar zamandır dua ediyoruz, fakat dualarımız kabul olmuyor' dediler.
ibrahim bin edhem (ks) hazretleri şöyle buyurdular:
'ey basra halkı, kalbleriniz on şeyde ölmüştür:
1- allah ı tanıdınız, ama hakkını eda etmediniz.

2- allah ın kitabını okudunuz, ama onunla amel etmediniz.

3- resulullah ı (sav) sevdiğinizi iddia ettiniz, ama onun sünnetini terk ettiniz.

4- şeytana düşman olduğunuzu iddia ettiniz, ama ona tabi oldunuz.

5- ! cennete girmek istiyoruz' dediniz, ama cennete girmek için çalışmadınız.

6- ' cehennemden korkuyoruz' dediniz, ama kendinizi ona bağladınız.

7- ' ölüm haktır' dediniz, ama onun için hazırlanmadınız.

8- kardeşlerinizin ayıplarıyla meşgul oldunuz, ama kendi ayıplarınızı görmediniz.

9- rabb'inizin verdiği nimet yediniz, ama allah a şükretmediniz.

10- ölülerinizi defnettiniz, ama onlardan ibret almadınız.
Adamın biri ağacın altında yatıyormuş. Ağzına bir yılan girmiş. Bir atlı gelmiş, uyuyan adama yılan zarar vermesin diye çekmeye çalışmış ama adam yılanı yutmuş. Küçücük bir yılan içine gitmiş. Atlı ne yapsın, siz olsanız ne yapardınız? Eline bir kırbaç almış ve

- Kalk, demiş. Kalk.

Başlamış dövmeye adamı. Uyuyan adam birden dövülmeye başlayınca fırlamış,

- Sen hain misin gaddar mısın şurada uyuyordum, demiş.

Ama dayak korkusuna tabi ki kalkmış

- Ne yapayım, demiş;

- Buradaki bütün ham elmaları ye, demiş.

- Niye, demiş adam.

- Ye, demiş.

Yemeye başlamış sonra da bolca su içirmiş. Adam ham elma üstüne de suyu içince çıkartmış; yılanı görünce korkmuş. Demiş ki

- Allah senden razı olsun, niye söylemedin yılan yutmuş olduğumu?

- Söyleseydim korkudan ölürdün demiş.

bu hikaye mesneviden alıntıdır.

duaların kabul olmaması değilde, belkide hakta hayırlı olmaması söz konusudur..
çünkü o yüzden.
Her akşam yatmadan önce tanri'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. bir gün tanri'nin çalişma tarzinin bu olmadiğini anladim. ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldim ve her akşam yatmadan önce tanri'ya günahlarimi affetmesi için dua ettim...

Al Capone
'sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır' dua ediyorum ama kabul olmuyor demeden önce düşünmeye sevk etmesi gereken nedenlerden olsa gerektir.
çünkü itin duası kabul olsa gökten kemik yağardı.
allah sana daha iyisini verecektir. sabretmeni ve şükretmeni ister.
Olmayacak bir şey istediğin içindir. Zihnin olmayacak şey istediğini bilir ve içten içe olmama ihtimalini besler. Dua ne istediğinden tümüyle emin olmana bakar. Emin ol ve hiç kuşku duyma. Sırrı budur. Kuşku duymamak için kendini zorlarsan kuşku duyarsın. Çok ince bir çizgidir o. Farkında olmadan tutturursun. Adına kimisi dua der kimisi evrenin çekim zımbırtısı.
sadece dua edip istediğin şey uğruna hiçbir şahsi çaba göstermediğin içindir.

allah'ım bana para ver diye dua edip, yatakta yuvarlana yuvarlana akşamı edersen daha çok beklersin o duanın geri dönüşünü.

aklı başında şeyler isteyip, sadece duaya bırakmamalısın işi.

tevekkül olayını iyi kavramak lazım.
duayı kimin yaptığı önemlidir. bir zamanlar beynimi kemiren bir soruydu bu. doğruluğu kuvvetle muhtemel bir çok kaynakta "bu dua ile dua edenin duası reddolunmaz, allah ne dilerse hemen verir vs." gibi bir çok dua okumuştum. tahmin edersiniz ki okuduklarımın hemen hemen hepsini uyguladım lakin sonuç hüsran olmuştu. daha sonra biraz soruşturunca karşıma şu soru çıkmıştı; bu duayı kim ediyor? bu soru aslında başlığın cevabı olsa gerek.