bugün

doğum gününde doğan ünlü isimlerin hayatlarından, yönelimlerinden, yeteneklerinden, başarılarından yola çıkarak karakter analizi yapmak.

ben başlayayım.

doğum tarihim olan 28 ocak doğumlu ünlü isimler listesini alıyorum.

28/01/1717 Başlattığı idari ve askeri reformlarla Osmanlı imparatorluğunun gerilemesini durdurmaya çaba gösteren Osmanlı Sultanı III. Mustafa.
28/01/1825 Risorgimento döneminin sol kanat lideri ve üç kez italya Başbakanı olan Benedetto Cairoli.
28/01/1840 1871 Paris Komünü'ne katıldığı için sürgüne gönderilen Fransız devrimci yayıncı ve siyasetçi Édouard-Marie Vaillant.
28/01/1853 Küba'nın ispanya'ya karşı verdiği bağımsızlık savaşında yaşamını kaybeden ve bütün Latin Amerika'nın özgürlük simgesi olan devrimci şair ve yazar José Julián Martí.
28/01/1872 Sosyal Demokrat Parti önderlerinden Alman sosyalist teorisyen Otto Braun.
28/01/1873 20. yüzyılın ilk yarısında Fransız edebiyatında tarzıyla çığır açan kadın romancı Colette (Sidonie-Gabrielle).
28/01/1875 Mikrotonal müziğin öncülerinden Meksikalı besteci Julián Carrillo.
28/01/1897 Devrim sonrası Rusya'da özgün tarzıyla dikkat çeken romancı ve oyun yazarı Valentin Petroviç Katayev.
28/01/1906 Yunanistan Komünist Partisi kurucularından ve iç savaşta Demokratik Ordu komutanlarından Markos Vafiades.
28/01/1929 isveç kökenli, Amerikalı pop-art heykelci Claes Oldenburg.
28/01/1935 Portekiz sömürgeciliğine karşı mücadeleden esinlenen yapıtlarıyla tanınan Angolalı şair, dramaturg ve romancı Maria Eugenia Lima.
28/01/1938 1964 ve 1968 Olimpiyatlarında süper ağır sıklet şampiyonu ve 17 dünya rekoru sahibi Sovyet halterci Leonid ivanoviç Jabotinskiy.
28/01/1948 Sovyet kökenli Amerikalı dansçı Mikhail Barişnikov.

reformist, sosyalist, komünist, devrimci isimler.

ulan sosyalist altyapımın nereden geldiğini şimdi daha iyi anladım.

kendimi milliyetçi olarak tanımlamayı tercih etsemde beni tanıyan herkesin iddia ettiği sende sosyalist bir yan, bir kan var sözü acaba bu bağlamda doğru olabilir mi?

yok be sözlük.

tesadüf olsa gerek.
isa peygamber, isaac newton, ali tandoğan.

evet. ilk ikisi epey iyi ama üçüncü de sıçıyorum.*
(bkz: filippo inzaghi)

halı saha maçlarındaki beleşten goller atma yeteneğimin nereden geldiği belli oldu.

(bkz: nejat uygur)

bu da esprili kişiliğimi açıklıyor.
neil armstrong 5.8.1930
fezada astronot..