bugün

Dostluklar da kıskançlık araya girebilecegi için, doğru onermedir.
karamsarım, evet. zeki olduğuma da inanıyorum. ve bunun da hiç de kötü bir şey olmadığını düşünüyorum.
zeki insanın karamsar olması oldukça olası çünkü zeki insan sorgulayıcı olur. sorgulayıcı insan ise dünyada neyin ne olduğunu, sistematik sıkıntıları, küçük bir grubun yararına insanların emeklerinin nasıl sömürüldüğünü, bu gruba asla ulaşamayacağını ve bu sebeple sürünmeye mahkum olduğunu görür.
ayrıca zeki insan özgürlüğüne de değer verir, ki malesef bütün dünya git gide daha da otoriter devlet anlayışına doğru gidiyor. türkiye'de ise bu ortalamadan da çok daha ciddi bir sıkıntı, ama asla sanmayın ki bu bütün dünyada olmuyor. bunun için en yaygın kullanılan taktikler ise ya terör vs bahanesi ile günahı başkasına atmak, ya da dini bahane etmek, ki bu daha bile beter çünkü inanmadığı dine göre yönetilmesi demek.
son olarak ise, zeki insanın kendisine denk zeka seviyesinde birine denk gelmesi çok zordur. sırf aşk hayatından bahsetmiyorum, her alanda muhattap olunan insanlardan bahsediyorum. kimseyi aşağılamak istemiyorum ama hayatınızdaki her insanı çıkar telefonunu göster diyen dayının zeka seviyesinde gibi düşünün, hiç kimse ile zevk veren bir muhabbet etmeniz, entelektüel olarak stimüle olmanız mümkün değil. bir şey anlatırsın anlamaz, beğenmez, devamlı tartışır çünkü yanlış olduğunu göremez, vs. zeki insanın da sosyal ihtiyaçları var ama bu ihtiyaçlarını gidermesi çok zor.
bunlar ve bunun gibi sebeplerden zeki insalar kötü olasılığı bekler, çünkü günlük hayatta tecrübeleri budur. ama pesimizim o kadar da kötü bir şey değildir aslında, ya sonuç kötü olur şaşırmazsın, ya iyi olur sevinirsin. optimist insan ise ya beklediği olur şaşormaz ya üzülür.
tabi siz yine de ortada emo ergenler gibi gezmeyin, yüzünüz elinizden geldiğince gülsün. karamsar konuları konuşmak için bir sebep olmadığı sürece açmayın, milletin canını sıkmayın durduk yere. normal bir insan rolü yapın mümkün olduğunca, kendiniz gibi davranarak insanlarla geçinmeniz mümkün değil.