1. 1.
  Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov açıklaması.

  'ABD varlıklarına yatırımlarımızı önemli oranda azalttık ve azaltmaya devam edeceğiz. Dolar yerine de avro ve Çin yuanı gibi para birimlerinin kullanımını artıracağız. ABD doları uluslararası ticarette tehlikeli bir enstrüman haline geldi." dedi.

  http://www.hurriyet.com.t...an-dolar-hamlesi-40926454
  3 ... daikokuten
 2. 2.
  Domino etkisi yaratırsa dolar gümleyebilir diğer önemli paralar karşısında. Trump şu an 33 ülkeye ek gümrük vergisi getirdi. Dolar ile her ülkeyi tehdit ediyor. Bu düzen böyle gitmez. Rusya doğru olanı yaptı diğerleri de yaparsa o zaman farklı olur.
  2 ... beyaz baretli mehmet aga
 3. 3.
  en güzeli en doğrusu . avrupa birliği daha denetlenir ve demokratik işleve sahip. yuan konusunda tereddütteyim çünkü çin abd borsasına ve finans sitemine bağımlı hala.

  yalnız şu var abd hala dünyanın en büyük üreten ve tüketeni devlet abd mallarına ihtiyaç var ve abd pazarı hala büyük bir pazar. finans sistemi abd tarafından kontrol ediliyor. ayrıca olaya abd olarak bakmamalı .

  ingiltere ve hollanda finans ve bankacılık sistemleri abd'yi yalnız bırakmaz ,anglosakson hattı iyi çözmek gerekir .ilaç ve enerji olayını da unutmamak lazım . patent ve lisans olayında da abd kat be kat üstün.(bu yazdıkların benim dar dünyamda okuduklarım ,profesyonel bakış dahada zor bakacak olaya. birde eğitim ve bilim olayı var ki. )

  maalesef mesela bizim ülkemiz hem enerji hemde ilaç sektörün de akp tarafından akim bırakıldı.

  dönelim dünyaya .eğer akılı davranılırsa asya ülkeleri biraz kemer sıkma ile abd 'yi saf dışı bırakabilir ama buda bir paylaşım-dünya savaşını öne çıkartır.
  avrupa birliği maalesef hala hollanda ve ingiltere'ninde katkıları ile abd finans sistemime bağımlı.

  yazdıklarım kendi içinde çelişkili hatta biraz saçma görünse de sovyetler zamanı gibi anında abd devreden çıkartılabilir ..

  fakat bunu çok dikkatli yapmak gerekir.

  sabah akşam hakaret ettiğiniz çavuşesku bunu yaptı dünya finans sistemini kırdı borçsuz kendine yeten bir ülke yarattı ve abd'inin intikamı kötü oldu. çavuşesku'nun haklı olduğu ortaya çıktı ama iş işten geçmişti.

  yani rusya ve çin öncülüğünde ki bu yapılacak hamle ters tepebilir.
  hele ki bizim gibi fırıldak siyasetçilerin ve satılmış iş adamlarının olduğu bire ülke anında yıkılır.
  ne mi yapılması gerekir , sağlam bir sol iktidar.
  3 -1 ... baris hemen simdi
 4. 4.
  Rusya'nın yaptığı dolar açıklaması belli ki karşılığını bulmaya başladı bu açıklamada

  Dolara karşı omuz omuza *
  4 -1 ... keyf kahyasi
 5. 5.
  yaptığımız hammadde ithalatında doları ortadan kaldırırsak bu kadar yükselmez. fırsat bu fırsat abd korsanlığına haydutluğuna karşı ab ile birlikte hareket edicez mesajı verilmeli. derhal.
  1 ... masklavi
 6. 6.
  Bu savaşta türkiye yalnız değil. Anlaşılan o.
  2 ... gazeloglu