bugün

genelde altmış yaş üzeri insanlardır yaşına hürmeten normal karşılanır. Ancak 1970 sonrası doğan insanlarda durumun görülmesi son derece yadırganması gereken bir durumdur. şahsiyet malın önde önde gidenidir. doğum tarihini bilmeyen kendi tarihini nasıl bilsin de bu ülkeye faydası olsun.

(bkz: devlete millete zarar insan)

(bkz: düşünmeden zarar veren insan)

(bkz: düşenemeyen insan)
genellikle hüviyetine doğum tarihi 1 ocak olarak yazılır.
+ baba ben ne zaman doğmuşum?
- 9 ağustos'ta.
+ ama annem 12 ağustos diyor, nüfus cüzdanımda da 8 ağustos yazıyor.
- annenin söylediğidir o zaman.
+ ama o da gidip babana sor dedi.
- en iyi babanen bilir, git ona sor.
+ babaneee ben nezaman doğmuşum?
* mısır kırımının 3. gününde doğdun.
+ höynkkk...
benim babam bilmez babaanneye sorduğumuz zaman
'orak biçerken *doğdun oğlum' mevsim var gün tahmini yok..
doğum tarihini bilme gereği görmeyen insandır. doğum gününün kimse tarafından hatırlanmadığı ve onun da çok da umrunda olmaması halidir.
(bkz: memento)
(bkz: şizofreni)
ev doğumu gerçekleşmiştir
onun doğumu insanlar için çok büyük bir hadise olmadığından
teyzeler o günü ezberleme gereği duymamıştır
yıllar sonra sadece hasat zamanıydı,güz vaktiydi gibi cevaplara ulaşabilirsiniz.
-dede sen kaçlısın
+1339
-dedem naptın osmanlı kuruldu mu sen doğunca
+ney evladım duyamadım
-boşver dede,diyorum ki 1939 olmasın
+ben bunadım mı eşek sıpası hicri takvim vardı o zaman
-doğru ya,ay peki?
+yılı bildiğime dua ediyorum ben ne ayı, ya sen gitsene topacınla oynayasın.
doğum tarihini bilmemesi ayıp değildir. türk kültüründe doğum günü kutlaması gibi birşey olmadığı için eskiler tarihleri önemsemezlerdi bu yüzden unutulurdu.

(bkz: atatürk)
doğum tarihlerini en küçük aralıkta tanımlayabilmek için çeşitli yöntemler geliştirmiş insanlardır. burada daha çok, karlar erimeye başladığı zaman, harman kaldırılırken, orak biçilirken gibi her sene belli dönemlerde yapılan işlerin yanında, 60 ihtilalinden 2 ay sonra, babam askerden gelmeden 1 ay evvel, büyük amcanın öldüğünün ertesi haftası gibi bilinen tarihlere verilen referanslar kullanılır. bir de seninle ahmet'in arasında 3 ay var gibi karşılaştırmalar da kullanılarak denklemdeki bilinmeyen sayısı azaltılmaya çalışılır. kimi zaman tam sonuç elde edilir, kimi zaman da 2 yaklaşık bulunup kişinin hanesine trt ekibince 8 puan eklenir.