bugün

(bkz: les echelles du levant)
(bkz: erzurum limanı)
(bkz: hakkari limanı)
kavuşmanın göz yaşlarıyla yelken actığı limandır. tarihsel bir roman.
son görüşmemizden bu yana çok düşündüm ve şu an sana aşık olduğuma kesinlikle eminim. sen hayatımın kadınısın, asla bir başkası olmayacak. yanımdayken bütün varlığımla seviyorum seni, yanımda olmadığın zaman da seviyorum. aynı şeyi hissetmiyorsan ısrar etmem, bu o kadar güçlü ve o kadar doğal bir duygu ki seni de esir alması şart, yoksa zamanla yeşertilebilecek bir sevgi değil. eğer sende bu duygu yoksa bir dakika sonra başka konuya geçeriz ve bir daha asla sana rahatsızlık vermem. ama şansıma benim hissettiklerimi sen de hissediyorsan dünyanın en mutlu insanı ben olurum ve sorarım sana: clara, benimle evlenir misin? son nefesime kadar seveceğim seni...

amin maalouf
orjinal ismi doğunun merdivenleridir. ama merdivenden kasıt liman olduğu için tercüman iyi bir şey yapmış ve doğunun limanları ismini koymuş.
malouf un tüm romanları iyidir. bu da onlardan biridir.

(#8732667) evet osmanlıyla ilgili bir tutumu var. bunu başka kitaplarında da hissedebilirsin. mesala yüzüncü ad. sanırım beyrut ta ve pek çok ermeni ile birlikte yetişmiş olmasının bir sonucudur bu. fakat türkiye de ki söyleşilerinde ( benim okuduklarım da ) böyle bir duyguya kapılmazsın.
yaran yanlış okumalar:
doğunun limanları
ordunun imamları
"hayat,insana bıkkınlık verecek kadar uzun değil..."
amin maalouf'un kuşkusuz en iyi kitaplarından birisidir. hem siyasete bulanmak hem de aşk ve inancı sorgulamak istiyorsanız tam size göre;

http://oznurdogan.com/201...gunun-limanlarinda-inanc/
okumaya başladığım bir başka amin maalouf kitabı, sağ baştan sayılası romanlar yazan şahsiyete teşekkürler.
amin maalouf'un savaş esnasında insanların nasıl hislere sahip olduğunu "Herkes ötekilerin duasını sustursun diye kendi tanrısına yakarıyordu." gibi tek bi' cümleyle dolu dolu anlattığı güzel, dost kitabı.
Birkaç saat dışarıda olanları unutturacak insanı kendisine gömecek akıcı büyüleyici kitap.
bir babanın çocuğunun devrimci olmasını istemesi, hiç aklımda yokken devrimcinin ne demek olduğunu bilmiyorken kafamda ben devrimci olmalıyım diye tekrarlamistim. Amaçları uğruna savaşan insanlar ve cesaret. ufkumu genişleten dünyayı farklı bir pencereden bakmamı sağlayan roman ve onu yaratan amin maalouf, sen hep var ol hep yaz. ahh birde clara ve isyanin aşkı,hayatım boyunca öyle bir aşk arayacağım ve asla bulamayacağım.
Güzel kitaptır. Okuyunuz okutunuz.
büyük bir devrimci önder olması yönünde babasının yaptığı baskılarla büyüyen 'isyan' adındaki karakterin direnişçi olma serüvenini anlatan amin maalouf yapıtı. psikolojik bakımdan da oldukça derin bir kitap. ana karakter isyan'ın yaşam öyküsü ise sıradanlıktan uzak ve sürükleyici. ayrıca kitapta osmanlının can çekişme dönemi, ermeni olayları, azınlık kavramı gibi konulara da değinilerek farklı bir kesim farklı bir kesit anlatılıyor.

--spoiler--
her milletten insanın doğunun limanlarında yan yana yaşadığı o çağ, eski zamanların bulanık bir anısı mıdır? yoksa geleceğin bir belirtisi midir? bu rüyaya sıkı sıkı sarılmış olanlar geçmişten kopamayanlar mıdır, yoksa gönül gözüyle geleceği görenler mi?
--spoiler--
BANA GÖRE NE ÇOK iYi NE DE ÇOK KÖTÜ DiYECEĞiM BiR ROMANDIR.

AMiN MAALOUF'UN OKUDUĞUM iLK ROMANIYDI AMA OSMANLI'YA KARŞI TUTUMUNU FARKETTiM.
Gayet akıcı roman. Amin Maalouf'un diğer kitaplarini da okuyan biri olarak standartını yakalamis bu kitabinda da.
Bir amin maalouf kitabı. Başı pek akıcı değildi ama ilerledikçe heyecan veriyor.

--spoiler--

Ya bi insan kocasını nasıl onca yıl aramaz sormaz, peşinden gitmez ne biçim bi aşıktı bu clara? Çok tuhaf buldum açıkçası clara’nın yıllarca isyan’a hiçbir şekilde ulaşma çabası göstermemesini, kızını ondan uzak tutmasını.

isyan gerçek bi aşık ve clara’nın onun sevgisini hak ettiğinden şüpheliyim.

Ama her şeye rağmen sonunda birbirlerini bulmaları mutlu etti, duygulandırdı.

--spoiler--

Ben olsam clara’ya kavuşunca iyi bi fırçalardım. Hatta kalbim çok kırık olduğundan hasretimi giderdikten sonra veda edebilirdim.
tam da israil-filistin savaşına tanıklık ederken okuyunca daha anlamlı gelen kitap. osmanlıya karşı belli belirsiz bir tutum var. ama ben rahatsız edici bulmadım.