bugün

Gecen ay girip gectigim sinavdir.
1 saat 45 dakika sonra girecegim sinavdir. Heyecan yapan birisi oldugum icin endiseliyim. Bir de arabaya binince geri vitesin nasil alindigini sorsam ne olur merak ediyorum. Her arabada farklı cunku.

Edit: sinavi gectim.
yaklaşık bir ay önce geçtiğim sınav.
önceden uyarıyım hata yapmamanız gereken yerde hata yaparsanız indirirler. sırasıyla yapmanız gereken şeyler şunlar
koltuğa oturduğun andan sonra koltuğu ayarla, direksiyonu ayarla, aynaları ayarla, kemeri tak, debriyaja basıp boşa al çalıştır, el frenini indir.

paralel parkta tek deneyişte girmeniz lazım. aksi taktirde indirirler.
3 seneyi geçti ben bu sınava gireli, bir tekli içip sınava gidiyorsunuz ve sınavı rahatlıkla geçiyorsunuz bol şans.
Size bir tafsiye vereyim o zaman rampa da araba kaldırmayı soruyorlar mı bilmem ama. Depriyaja sonuna kadar basıyorsunuz diğer ayağınız firendeyken depriyajdan biraz kaldırın arabanın sesi bir garip olacak o anda normal arabayı kaldırın ve devam edin geri kaçmaz. Araba hareket haline geçmiş oluyor çünkü.

Yanınızdaki hiç kimseyi takmayın gözünüz yolda olmalı kesinlikle ehniyet kemeri takın bu kadar zaten kolay bişey amk herşey sizin elinizde zaten, ha son olarak direksiyon kontrolunuz iyi olsun yani hızlı davranın acemiler belli ediyor kendini tepki verme konusunda.
Hahahahahahhahahaaaaahahaayyytttttttttaz önce gectıgım sınavdır nasıl mutluyum anlatamam hahahaha .....
bu kadar strese gerek var mı, otomatik vitesten girin rahatça geçin dediğim sınavdır. dünyada debriyaj mı kaldı amk... fakir misiniz siz oğlum düz vitesten giriyorsunuz sınava.
Geçen kadınları gördükçe kahreden sınavdır. Umarım sadece cüzdanınızda kalır, herhangi bir araç kullanıp canımızı tehlikeye atmazsınız.
Hepiniz mi geçtiniz ya kahroluyorum şu an. Ben niye rampada kaldıramıyorum. Teorik olarak her şeyi biliyorum ama o anda gazla freni bile karıştırıyorum. Sınavı geçenler sussun geçemeyenler anlatın lütfen.
görsel
Benimki efsaneydi ya.
15 yaşımda babamdan habersiz şirket arabalarını kaçırarak öğrendim araba kullanmayı. Buyuk ihtimalle anlamıştır da o dönemlerde belli etmiyordu. Neyse yaş 18 oldu, 3 senelik şoförüm, tüm el freni kaydırma hareketlerini yapabiliyorum, özgüvenimden geçilmiyo elimi sallaya sallaya gittik kuzenle sınava. Sınava giderken bile arabayı ben kullandım.
Şans ya gözetmenletin bulunduğu masanın önüne park ettim artist artist güneş gözlüklerimle çıktım arabadan. Kuzenle oturduk kafeteryaya.
Çocukların biri geçiyor biri kalıyor, "daha bunları yapamıyorsanız ohooo" fiye konuşuyorum

Sıra bana geldi, oturduk arabaya. Rituelleri yaptım, güneş gözlüğümü taktım, nerelisinden, okuyor musundan muhabbet açıldı. Konuşarak gidiyoruz. Ilk trafik ışığını geçtim. Bir yanımda tır, sol tarafımda şahinci tayfa. Şahinciler sıkıştırıyor, tam önümde yan yana gidiyorlar. Kornaya abanmaya başladım, bildiğin kornayla ana bacı dövüyorum. Geçtim sola taktım 4. Vitese selektör, korna levye olsa yanımda onu fırlatacağım. Üstüne de iki kırmızıdan geçmek zorunda kaldım. Arabadan indiğimizde bir şey demediler, sonradan öğrendim trafik kurallarına uymadığım için ilkinde bıraktılar. Kuzene söylemişler, o anlatmamıştı.

Babam, sınav sonucumu dordu. Oğlum 3 yıldır tek kaza yapmadın, arabaları aldığını biliyorum. Bundan nasıl kalıyordun? Dedi açıklama bile yapamadım...
iki yıl önce çok şükür hatasız atlattığım sınavdır. işin sırrı, rahat olmaktır. neden mi böyle diyorum? 10 günlük ders süresince hocamdan işitmediğim laf kalmadı. birbirimizi boğacak derecedeydik. ben de adamın tavırlarına takılıp odaklanma güçlüğü yaşıyordum, bir rahat huzur vermiyordu iki dakika. sınav günü geldi çattı gerginlikten uyuyamamıştım resmen o gece. sabah gittim alana, iki müfettiş geldi bana birkaç soru sordular tanışma amaçlı. sonra cesaret ve rahatlık telkin ettiler. sınav boyunca hocamla hiç muhattap olmadım sadece müfettişlerle konuştum, çok insancıl oldukları için huzurlu bir sürüş yapmamı sağladılar sağ olsunlar. hocam da şaşırdı bu rahatlığıma en sonda ehehe.
ilk seferde geçtiğim sınavdır, rahatladım gerçekten.gta 5'e girdim, dağ bayır geziyorum şuan arabayla sevinçten.
Geçtim ulan geçtim. Önüme atlayan yayalara rağmen geçtim, sağdan soldan sıkıştıran araçlara rağmen geçtim, ilerlemeyen sıkışık trafiğe rağmen geçtim. Ha bi' de bayanlar park yapamaz diyenlere de söyliyim süper park yaptın dediler öyle de geçtim.
yılda en az 10 kere araç olarak görev aldığım sınav. debriyaja az basın, balatanın amına kodunuz gençler.
Ben hayatımda bu kadar dandik sınav görmedim ne demek istediğime veririm istemediğime vermem. Sinirden araba hevesim kaçtı önümdeki ışıklarda stop ettiren geçsin park yapamayana yardım edelim geçsin tamam benimki de hata en iyi bildiğim allahın cezası rampada stop ettirmek kabul ama bir şey yapılıyorsa herkese yapılacak arkadaşım şu ülkedeki adam kayırma torpil işleri canıma tak etti artık.

Ayrıca edit: hastane çıkışının olduğu yerde adamlar arkamdan selektör yapıyorlar sağlı sollu trafik var 60 yaptım diye hocama soruyorlar nasıl alır mı sizce diye. Bu ne kafanıza göre iş yapmaktır ya.
4 kez arabayı istop ettirip, kaza yaptıracak olan kıza ehliyet verilen sınavdır.

aman kızımıza üniversite hediyesi verelim gitsin diyorlar bir de,

sonrası mı?

trafikte katliam...

saygılar sunuyorum azizim...
tek seferde geçtiğim sınavdır.korkutmuşlardı beni çok zor , olm çok zor : ( diye.

geçen pazar girdim, tek seferde sınavı geçtim.sonra eve geldim gta 5'e girdim orda da yardırdım.
Acemi olan çok rahatça geçiyor usta olanla dalga geciyorlar sınav arabasi albea oyle rahat arabaya hakimdim ki yandaki bana sen taksicimisin dedi yok dedim galerim var biraktilar.
dünyanın en adaletsiz sınavlarından biri. adamın varsa ne olursa olsun geçersin ama adamın yoksa hemen in aşağıya. hepsini geçtim bir arkadaşım kimliğini unuttu diye giremedi. ulan halden anlasanız olmaz mı? çocuk heyecanlı. kendini unutmadığına dua edin. ne olur kimliği olmadan girse. neyse sinirlendim. gidiyorum.
fazlaca heyecanlanılmaması gereken sınavdır. sınav o zaman fsm bulvarı'nda yapılacak diye kurs aracıyla devamlı bulvarda çalışmıştık. şans bu ya, sınav gününe birkaç gün kala ankara asfaltı altında gecekondular arasındaki bozuk bir yola vermişler sınav yerini. işte o bozuk yollu, dandik test alanında sorunsuz bir şekilde aracı kaldırıp kullanırken sınavı yapanlar beni sürekli konuşturmaya çalıştı nedense. gene de bir hata yapmadık ama tam yolda u dönüşü yapacakken önümdeki sınav olan bayan kullanıcı direksiyon hakimiyeti kaybederek yol çalışmaları için kazılmış olan çukura girdi arabayla. ben de o an olayı da hayretle izlerken hızım çok düştüğü halde vitesi hiç düşürmeden üçüncü viteste o u dönüşünden dönmeye kalktım. araba bayağa bir titredi, stop etmeden döndük ama ama sınav yapan hemen "abicim vitesler nerde oradan dönerken, olmadı şimdi" demişti. o an sınavı yapana "öndeki arabayı izlerken daldım" dedim ama "dalmak yok öyle" dedi adam ve moral tabii bozuldu orda. neyse toparladık sonra sınavı ve başka hata yapmadan bitirdik. ardından da sınavı geçtiğimi öğrendim.

bu arada araba kullanmayı öğrenip uzun süre ara vermeyin, yoksa benim gibi yıllar sonra acemiler gibi olaya baştan başlarsınız. neyse ki pederle birlikte 3. kullanışta aktif olarak trafiğe çıkabilecek duruma geldim ama hala daha biraz daha pratik yapmam gerek.

bu sınav için tavsiyem fazla panik yapmayın, kullanırken bir hata yaparsanız moralinizi hemen bozmayın, direksiyon dersleri iyi olan kursları tercih edin, hatta düz vitesli aracınız varsa da pratiğini yapın. araba sizin kontrolünüzde olduğu için kendinizi kontrol edin. siz ne yaparsanız araç da onu yapacaktır.
görsel
arabadan indirmişler ise birinci dosyanın yandığı sınavdır.
2. kez girenlerin 150 lira ödediği sınav. 2 saat kurs eğitimi ve sınav parasını ihtiva eder.
motorsiklet için olanında 1 kırmızı ışıklık canınız vardır. dikkat etmek lazım.