bugün

itaat, bağlılık, boyun eğme ve üstüne bir de vakur, mülayim insan olma şövenizmi işin içine katıldığında insanların gözleri nasıl da kör oluyor ?

özü, iyilik ve merhamet şekliyle bezenmiş içine de bir olguya kökten bağlanma fanatizmi katılınca insan aşık oluyor ve gözü kör oluyor, bir de üstüne kabul etmeyenleri kör olarak niteleyip ön savunma da yapınca yüzyıllarca bin yıllarca insanları sindirebiliyorsun ey dinler !

asıl soru şu, bi dinlerin sahibi kim ? şu ölümlü hayatların hüküm sürdüğü yeryüzünde ölmeyen bir canlı mı var ? ey dinler siz bin yıllar boyunca kime hizmet ettiniz ? birilerine bir hayat boyunca hizmet ettikten sonra, günümüz terminator filmlerinin skynet'i mi oldunuz lan yoksa ?
(bkz: ikra)
iman etmek demektir bir nevi. size ne söylenirse söylensin kabul ediyorsunuz demektir. ateist olmak için başlıca sebeptir.
en dogmatik insanlar dinler sorgulanamaz dogmasına sahip olanlardır.
soranların amacının üzüm yemek mi? bağcı dövmek mi? olduğuyla alakalıdır bu durum, mesela türkçe ezan tartışması vardı bir ara, bu tartışmayı ortaya atanlardan hiçbiri ezanı duyunca namaza giden tipler değildi, yani türkçe okunsa da gitmeyecekti namaza, e o zaman güzel kardeşim sana demezlermi; "dahil olmadığın bir konu seni neden rahatsız ediyor bu kadar, neden herkesi senin gibi düşünmeye zorluyorsun, farkında değilmisin şikayet ettiğin şeyi kendin yapıyorsun aslında" diye.

yani dinsizler özgürlükçü aydın olarak görürler kendilerini, üniversitelere başörtüsüyle girilmesin derler değilmi?
yani düşünsenize size birgün "üniversiteye başörtüsüyle girilebilir sadece" dense nasıl olur haliniz? yav sadece empati yapın, allah rızası için, inanıp inanmamanız umurumda değil gerçekten, sonuçta ben evvela kendi derdimdeyim, kendi imanımı kurtarmanın peşindeyim, ama benim imanımla uğraşarak kendi dinsizliğinize sahip çıkacağınızımı zannediyorsunuz?

hz ibrahim;
-allahım seni bir kerecik görseydim keşke,
allah (cellecelalühü)
-inanmıyormusun ibrahim

hz. ibrahim elbette inanıyor, zaten kendi kendine bulmuş rabbini, ve allah elbette biliyor onun kalbini hemde ondan ziyade, ama bu diyalog bize ders, hz ibrahime değil,

-elbette inanıyorum rabbim, istedim ki kalbim mutmain olsun.

yani allahın peygamberi bunu diyorsa ve allah bundan hoşnutsa, hala ezbere kullandığınız dogma kelimesi ve sorgulanamaz olduğu yalanını söylemeyin kendinize, sadece kendinizi kandırısınız, ve başınıza gelecek azabı ve sizin sayenizde ve size kanacakların vebali üzerinize hak olur.
Sorgulandığında saçmalığının anlaşılacağını bilen kesim tarafından kutsal kitabın bir yerine yazdırılmıştır.
(bkz: dogmatizm)
(bkz: insanları dinden soğutan şeyler)
dinlerin sorgulanması sorgulanmaması diye kavram yoktur. dolayısıyla da sorun da değildir. tanrıya inanıyorsan ve dini tanrının gönderdiğine inanıyorsan sorgulayacak birşey de kalmıyor. tanrıya inanmıyorsan da dini sorgulasan ne olur sorgulamasan ne olur.

tanrıya inanan biri için sorgulanması gereken din değil, din adamları olabilir. o da inancını aklına ve mantığına dayandıran biri için geçerlidir. aklını kullanmayan da hocaefendilerin önünde diz çöker onlar için din odur zaten.
yok canım gayet de sorgulanabilirdir.

yani tamamen uyduran kişinin kıçından bir genellemedir.

sorgulayan sorgular kafasına yatan inanır kendine uyduramayan inanmaz.

ama inanmayan inanana inanan da inanmayana ikisinin de inancı yanlışlanamadığı için hakaret etme hakkını kendinde göremez.


insanlar hep hayatlarının hep bir döneminde var olmayla ilgili müthiş bir sorgulama dönemi ve bunalım yaşarlar.

ki bunu her insan muhakkak yaşamıştır.

yani sonuçta sorgulanabilirdir.
böyle olması son derece normaldir. eğer sorgularsanız zaten dinden soğursunuz. iyisi mi bu işlere kafa yormayın.
insanları din yalanına hapisleyip onları uyutmak için yapılmış bir şeydir.
sorgularsanız dinden çıkarsınız sonra mürted olunca iş yaş kaçın.
özgür irade yaratıp sonra sorgulanmamak beklenemez.
lise felsefe dersinden aklımda kalan dinler dogmatiktir sorgulanamaz.
Sorabilirsin bunda sorun yok, ama kurandaki helal olan şeyi haram haram olan şeyi helal yapamazsın.
Behiye uçak sorguladı öldürüldü.
Turan dursun sorguladı öldürüldü.

Sorgulayabiliyorsun da işte…