bugün

bilmem kaç sefer sayılı, bilmem kaç plakalı bilmem nerden bilmem nereye sefer yapan bilmem ne firmasınının otobüsü tesisimize hoşgeldiniz. Ya da yine bol bol bilmem ne kalıbının olduğu cümle, ya da bu sefer doğru dürüst yazayım tam olsun: 32432465 sefer sayılı bandırma istanbul seferini yapan metro firmasına ait 34 afy 03 plakalı otobüs tesisimizden ayrılmak üzeredir, yolcuların otobüse intikal etmesi önemle rica olunur.

Evet dostlar, dinlenme tesislerinde gece gece soğuğu yiyince karşımıza çıkan o boğuk sesli bayanın, sanki dünya'nın en güzide işini yapıyormuşcasına özendiği anonslarından bahsediyoruz. Fırat budacı gibi girdik mevzuuya, hayırlısı.

Ben önceden hep banttan verilir sanıyordum, gerçi hala öyle sanıyorum ve bant olup olmadığına da emin değilim. Peki niye bu cümleyi kurdum o zaman? Açıklayayım, böyle dj kabini benzer bir yer gördüm, direkt yaftayı yapıştırdım bu yüzden. Burada mikrofonlu bir mekanizma varsa, anonsçu abla buradan yapıyor o zaman anonslarını. Sanki resmi kuruma dilekçe yazıyormuşcasına bir ciddiyet, rica etmeler, önemle duyurmalar falan. Gırgırı olmayacak bir meslek, hata kabul etmeyecek bir meslek. Bir plakadaki bir numarayı, harfi yanlış okuduğun zaman istanbul istikametine gitmekte olan birini batman'a gönderebilirsin. TElafi kabul etmez, hep diken üstündesin. Bunun dışında bir şirketin telefon operatörü olarak görev yapsan yine muhattap aldığın kitle ile birebir diyalog kuruyorsun. Karşında insan var yani, ama burada öyle değil. Yüzlerce kişinin hayatı sana bağlı fakat sen hayatlarında önemsizmişsin gibi, basit bir iş yapıyormuşsun gibi yaptığın işte mütevazi davranıyorsun. Peki aklından hiç mi anonsu değiştirmek geçmez? Dur bakalım, bir deneyelim abla.

-Yozgat'tan bayburt istikametine gitmekte olan, 20245 sefer sayılı, 66 al 1452 plakalı boğazlıyan firmasına ait otobüs tesisimizden ayrılmıştır. Tüm konuklarımızı bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.

-Mersin'den tersine gitmekte olan elalem sefer sayılı, herkes plakalı otobüsün yolu sevgiden geçmektedir, kayahan abi'ye selam ederim.

-Sıradaki anonsu Bilecik'ten Osmaniye'ye gitmekte olan, 02456 sefer sayılı, 81 abo 85 plakalı otobüs'ün kaptanı ve baş muavinine armağan ediyorum. Bu arada 42 koltuk numaralı yolcunun ikaz tuşu çalışmıyormuş, kendisi benden rica etti, bakın bir daha şikayet gelirse kundaklarım o otobüsünüzü. Canım sıkılıyor zati.
-diyarbakır'dan istanbul istikametine gitmekte olan, 05257 sefer sayılı özdiyar firmasına ait 21 555 os plakalı otobüs, geçende bir sakal bırakmadınız. Bakın o kadarr özeniyorum anonsunuza, bu kadar da cimrilik olmaz ki canım. Bir dahakine plakayı değiştirip söylerim yolcularınız başka otobüse biner. yaparım bak bunu demedi deme.
genelde; konusan şahısların mikrofonu diyaframına kadar soktuğundan herhangi birşey anlaşılmayan anonslardır.

şöyle başlar ve biter...

- sayın yolcularımız, metro turizm hamını koncuları hemen haniste ile hamını mamını ödecektır.
bazılarında mikrofon eko yapar;
-afyon yon yon dinlenme me me tesisi si si...

(bkz: tesisisi)
pür dikkat dinlesem de bir türlü anlayamadığım anonslardır. uykulu bir kadın sesi mıy mıy bir şeyler söyler durur, sadece kendisi anlar.
sorun bende mi bilmiyorum ama hiç bir zaman bir bok anlamadığım anonslardır. ayrıca gene hep bana mı denk geliyor bilmiyorum kadın sesi değil bildiğin erkek sesi vardır.
gecenin bir yarısı,müthiş bir kibarlıkla,enfes bir sevecenlikle yapıldığını sandıkları anonslar aslında insanları çileden çıkarır.(çünkü uyku sersemliği eko ve milattan kalma ses sistemiyle birleşirse,kaçınılmayacak tek sonuç vakadaki sinir halidir)