bugün

hayatında bir çivi çakmamış ruhban sınıfının çanına ot tıkaması muhtemel gelişme. (bkz: fethullah gülen)
(bkz: kıyamet in kopması)
(bkz: çok beklersin)
(bkz: kuran i kerim/#3805214)
mümkün değildir. aklen, mantıken izahı yoktur.
her ortamda azınlık olarak bilinen, ün yapmış ateistlerin 'keşke olsa' diye iç geçirdikleri gelişmeyecek gelişme.
(bkz: yeni pişti yicen mi)
(bkz: bu duraktan vapur geçmiyo be arkadaşım)
kişi istiyorsa zaten dini kaldırır kendi hayatından. ortadan bir dinin tamamen kalkması bir ateist bir deist için neden bu kadar önemlidir anlamış değilim.
her inanış biçiminin-adetin-geleneğin zamanla ortadan kalkması gibi gerçekleşecek hadisedir.

dinleri var eden toplumlardır. toplumlar ise zaman geçtikçe değişmeye ve yok olmaya mahkumlardır.

200.000 yılının dünyasına bakmak mümkün olsaydı keşke.

kolonileşip binlerce gezegene yayılmış 188.000 yıl sonrasının insanına "islam" dediğinizde tanıyacağını sanıyor musunuz?

ya da nükleer savaşlar sonrasında binlerce yıldır yeraltında yaşayan bir toplumda kilise bulacağınızı?

bak "din" aslında bir kavram.

içinde bulunacağın evren değişecek 200.000 seneye.

insan türü değişecek.

"dünya" dediğin gezegenden bir şey kalmayacak geriye belki de.

yeni diller doğacak, eski diller unutulacak

küresel felaketler yaşayacaksın,

galaksinden çıkacaksın belki de, andromeda'da yaşanacak yeni gezegenler bulacaksın?

elinle tutabildiğin, gördüğün, somut şeyler bu kadar değişecek işte.

dördüncü boyut.. zaman.

bence o zaman manevi inanışlara ait elinde kalan tek şey "tanrı" olgusu olacak.

ve sen "din" olgusunun aynı kalacağını savunuyorsun?

ben buna saflık derdim.
-olmadığını düşündüğün bir şeyin kalkmasını ister misin kamil?
+ zaten olmadığını düşünüyorum nasıl kadırılabilir ki?
- kamil sence din ortadan kalkmalı mı?
+ evet bence kalkmalı
- kamil olmadığını düşündüyün şeyi kaldıramazsın diyorsun?
+ evet ama inananları rahatsız etmek için yapıyorum mastürbasyon gibi oluyor
- afferin kamil hayatında başarılar diliyorum çok doğru düşünmüşsün.
(bkz: ciki ciki teorisi) *
geçmişte bol bol yaşanan durum. sadece islamiyet olarak algılanmış bu "din" kelimesi. zamanla birlikte ortadan kalkmış çok "din" bulunmakta.
sanat bağlamında düşünüldüğünde, bir filmin ya da kitabın işleyebileceği ilginç konu. örneğin, inanç geni diye bir hede keşfedilir ve biyolojik aktivitelerle insanların inanma içgüdüsü ya da eğilimi yok edilir, dolayısıyla dinler de ortadan kalkar. insanlığın yok oluşu mu yoksa yüzyıllardır düşlenen ütopya mı gerçekleşir, onu bilemeyeceğim. muhtemelen, bu konuyu işlemiş olan/işleyen/işleyecek hayali senarist/yazar da bilemeyecektir.
din adına yapılan soykırımları ortadan kaldırması muhtemel gelişme. (bkz: ruanda soykırımı)
100-150 yıl gibi bir gelecekte gerçekleşeceğini tahmin ettiğim hadise. ne bir sosyolojik ne de bir felsefi temeli vardır ama kişisel gözlemlerim ve temennilerim bu yöndedir.
mümkün gibi görünmeyen hadise. inanan biri için ise imkansız.

şu var ki din, büyük bir çoğunluğun temsil ettiği şekil olarak algılanırsa zaten ortadan kalkmıştır. çünkü islam diye anlatılan ve yaşanan şeylerin allahın buyurduğu din ile ilgisinin olmadığını düşünüyorum.

ve bu gelenekçi islam anlayışının her türlü yanlışıyla tıpkı musevilik, hristiyanlık gibi ortadan kalkması, sökülüp atılması ve gerçek islamın yeryüzüne hakim olması sağlanmalıdır.

(bkz: diye düşünüyorum)
ahlaki dejenerasyonun zirveyi bulmasına tekabül eder.
dinin ahlak ile ilişkisi çok tartışmalı bir konu olduğu ve insanın insan olmasından kaynaklı, dine ihtiyaç duymayan bir ahlaki norm geliştirme yeteneği olmasından dolayı ahlaki dejenerasyonun zirvesine tekabül etmeyen durum
bilim ilerlemeye devam ettikçe yakın bir gelecekte gerçekleşecek tez.

ben görür müyüm bilmem fakat dünya da dinlerden uzaklaşan çok fazla insan var bu da umut verici bir durum.*
dünyanın karman çorman olması durumudur.