bugün

soyut bir kavram olan din yüzünden insanların yaşam kaliteleri düşüyor. görmediğimiz, duymadığımız, dokunamadığımız somut olarak olmayan bir kavram yüzünden insanlar kendi hayatlarını heba ediyorlar. nasıl mı heba ediyorlar. sabah 5 te kalk abdest al namaz kıl, günün 5 vakti ezan sesiyle beraber namaza koş. o anda bütün yapılabilecek dünya işlerini, zevki sefayı bırak, işini gücünü bırak namaza koş. yaz sıcağında 16 saat oruç tut, aç susuz kal. sevgilinle beraber bir yere gidip çay bile içeme. bunlar sadece birkaç örnek. insanların ömrü zaten az. çocukluğu ve yaşlılığı saymazsak 30 ya da 40 yıllık yaşamımız var bu yaşamıda görmediğimiz, duymadığımız, bilmediğimiz bir kavram yüzünden neden harcıyoruz. bizi yaratan allah eğer varsa somut olmayan birşeye inanmayan insanlara hak verecektir.
din insanların ruhunu ve manevi hayatını düzenler. kalpleri tenvir eder nurlandırır.

din hayatın hayatı, hem nuru, hem esası. dine hayat verme ile olur şu milletin ihyâsı.
sistem yüzünden insanların yaşam kaliteleri düşer. dinler araç olarak kullanılabilir fakat bunu yapan din değil insandır.
burda düşen hayat kalitesinin öbür tarafta telafi edilecegi vaad edilmektedir.
(bkz: saçmalık).
din oldugu icin rahatiz , obur tarafa inaniyoruz, yani olumle bitmiyor, hatta sevdiklerimiz de yok olup gitmiyor orada bulusacagiz ,sadece gecici bir ayrilik.

yasam kalitesi ile tembelligi karistirmayalim, sabahin erken vaktinde kalkmak zaten yasam kaliteni artirir.
Mesela bilimsel olarak cok uyumak zararlidir, simdi cok uyuyunca yasam kalitem dahami artmis oluyor.

Insan iyilik yaparak mutlu olur, sadece bedenini beslediginde degil. 1dk lik bir mutluluk yillara degebilir.

Kainatin kacta kacini gorebiliyor yada duyabiliyoruz.

Boslukta cabalamaktansa, yeterince arastirir inanir madden manen hayatimi duzene sokmayi tercih ederim. Yasam kalitemi de ben belirlerim. Yasam suresi degil , yasam kalitesi 60% verimle 5 saat yerine 100 % verimle 3 saat calisirim.

Din isinizi duzgun yapin diyor , biz uymaz yalan yanlis yaparsak geri kaliriz.

Simdi din diyorki hic yalan soyleme , ben desem hayatimda cok zor duruma dusmedigim surece hic yalan soylemedim yasam kalitem artmis ve baskalarinada zarar vermeyerek hatta faydam dokunarak onlarinkinide artirmis olmuyormuyum.
yoga, insanları rahatlatır seviyelerini(!) yükseltir.namaz kılmak yada kiliseye gitmek ise seviyeyi düşürür.
halbu ki yoga yapan da ruhen rahatladığını iddia eder ibadetini yapan da.
bana göre işin garip tarafı; yazdığım ilk cümleyi kullanan insan ne camiiye(kilise,sinagog vs.) gitmiştir nede yogaya.
bu yaz sıcağında hiçbirşey yapmadan sabahtan gece 9 a kadar iftar saatini beklemek. yılın 12 ayından 1 ayı bu şekilde geçiyor. kimse kusura bakmasın herkesin inancına saygılıyım ama bana yanlış geliyor. insanoğlunun en zayıf tarafı olan ölüm korkusu çağlar boyu din panzehiriyle bir umut olarak insanlara sunulmuş insanlar da çaresiz dinin koyduğu katı kurallara uymak zorunda bırakılmışlardır.
din yüzünden rahat rahat pislik yapamayıp istediği günahı işleyemeyen insanın hazımsızlığıdır.
(bkz: alakaya maydanoz gel bana bazı bazı) *
ben anlamıyorum ya böyle çok mantıklıymış gibi cümleler kuran kendini ifade edebilen bir insan nasıl saçmalayabiliyor. inanmanın gerekliliğini kavrayamamış olmak ne kötü. böyle boşlukta sanarsınız işte kendinizi. o gereksiz bu gereksiz. her şeyi bir siz biliyorsunuz zaten. size danışmak lazım aslında.bir maneviyat olmadığı için içinizde bunu anlamanız mümkün değil zaten. ama içinizin boşluğunu bize yansıtmayın.
bunu diyen insanlar,bilselerdi orucun mideye,bedene faydasını,teravih namazının vücuda faydasını, abdestin vücuttaki elektriği aldığını, kısaca bilselerdi ilmi, bilimi, bilselerdi herşeyin hikmetini,inanın şaşkınlıkla okurlardı yazdıklarını..
din yaşam kalitesini düşürmez aksine yükseltir.çünkü dinde ahlaki kurallar toplum içindeki düzeni ve dengeyi sağlar.ayrıca dindeki yardımlaşma ve dayanışmayla insanların birliktelikleri güçlenir.

sadece dini birisi olduğununu düşünüp ortaya çıkan kimselerin aslında "ilim çinde bile olsa gidip alınız" hadisini yok sayıp bilim ve yeniliğe kapalı olması nedeniyle ortaya çıkan yanlış düşüncedir.

dinimiz yenilik dinidir yenilikleri buluşları destekler bunu öğrensek böyle sorunlar ortaya çıkmayacaktır.

(bkz: insanların dinini bilmemesi)
yazınca artı oy alacağı zanneden yazarcık başlığı.
düşecekse din için düşsün kardeşim. her koyun kendi bacağından.
casua'nın çocukluğuna dönmeyi gerektiren başlık... bre nadekar, yaşadın yaşayacağın kadar, ne kaldı ülkene senden bi fayda?
dinsizlik yüzünden varoluşsal sorunların cenderesinde hayata dair baskıları sefahat ile aşmaya çalışan kişinin dramı yanında çok tatlı bir düşmedir. düşmeyse tabi.
son derece katıldığım başlık. din kuralları ile yönetilen ülkeler neden bu kadar geri kalmış, medeniyetten yoksun, nefretin terörün hüküm sürdüğü ülkeler. bu bir tesadüf olamaz di mi güntekin. bu konuya sosyolojik bakış açısının yanında kişisel de bakmak gerekirse bir insanın zaten içinde iyilik varsa zina etmek, hırsızlık yapmak, cinayet işlemek gibi çirkin eylemleri yapmayacaktır. yani insanı bu davranışlardan alıkoyan din kuralları değil, insanın içindeki iyiliktir. sözün özü bir ateist te son derece saf ve iyi niyetli olabilir ki böyle bir sürü de adam var zaten. sanki insanı suç işlemekten alıkoyan insani duygular değil de islam dininin kurallarıymış gibi belirtmeye çalışanlarda ayrı bir itici ve düşünmekten yoksun gibi gözüküyor dışarıdan. eğer aksi olsaydı bugün orta doğu da hiç bir terör olayı olmaz, dinle yönetilen orta doğu ülkeleri dünyanın en sakin ülkeleri olurdu. ama öyle değil işte di mi canım feytuşçularım.
birde çağdaşlık yüzünden insanların din kalitesinin düşmesi vardırki o daha beter bir durumdur yazıklar olsundur.
yaşadığı hayata hayat diyen sürüngen söylemi.
Dinin gerçek yaşayanların olduğu toplumda daha çok yaşam kalitesi artar, azalmaz.
yalan yanlış şekilde yönlendirenlerin kullanıp atma noktası olarak kullanılan din artırmaz, azaltır.
inanmanın sadece bazı bölümlerini silmeye çalışanların uydurdukları palavra.
her insanın gittiği bir yol vardır.
din olmasaydı bundan şikayet eden insanların yaşam kalitesi yerlerde sürünürdü.
tamam adamlar olmayan bir cennet vaad ediyorlar. sana ne? zorla namaz kıl diyen yok.
ama dinlerin toplumsal barışa önemli katkıları var:

"çalma, paylaş, kul hakkı yeme, öldürme, zina etme, hazvanlara iyi davran, yalan söyleme, komşunu sev...."

dinler sayesinde hiçbir ordunun başaramıyacağı toplumsal bir huzur yaşıyoruz.

eğer inançları olmasaydı, o fakir simitçi senin lüks arabanın amına koymaz mıydı?
hayat kalitesi yüksek olan inançsız/inkarcıla'rın ibne ve götçü olduğunu düşünürsek. (helak olan kavimler) ben böyle iyiyim. diyebileceğim bir genellemedir. ayrıca sabah erken kalkarak, daha dinç olarak bir çok eylemde buluna bilirsin. (tabi bir işin varsa.) sağlık için de önerildiği aşikardır. ha, sen yine özgürsün. tıpkı benim olduğum gibi.
din toplumların afyonudur. iyi kafa yapar, yaşam kalitesini en yüksek seviyeye çeker.