bugün

laiklik kavramı anlatılırken din ve devlet işlerinin ayrıldığı ve din ve vicdan hürriyeti olarak tanımlanır.

burda kafama takılan bazı sorulara cevap arıyorum ama bulamıyorum bilen varsa aydınlatsın.

din ve devlet işleri ayrı ise devlet neden ezanı türkçe okutmuştur ve uymayana ceza vermiştir?

din ve devlet işleri ayrı ise elmalılı hamdi yazır'a kur'an meali yazdırılmıştır?

din ve devlet işleri ayrı ise fetih (ayasofya) camii devlet eliyle müzeye çevrilmiştir?

din ve devlet işleri ayrı ise halkın dini kıyafetleri soyulup yerine batı tarzı kıyafet getirilmiştir?
laiklik aslen fransızca bir kelimedir ve anlam olarak din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır.Ancak çok acayiptirki dünyada laik sadece 2 devlet vardır biri fransa biri TÜRKiYEM dir.

şimdi şuda vardır resmi dili türkçe olan bir devlette neden anayasa kurallarında laiklik gibi yabancı bir ibare geçer.

italya ispanya almanya bu ve diğer avrupa devletleri devlet konularında kiliseye hak tanımıştır.
Ne kadar kendini zeki sanan bir gerizekalı.
sayılanların laiklikle alakası yok deniliyor ve ilkokullarda anlaşılması için yüzeysel tanımlanıyor deniliyor.

peki siz üniversite 1. sınıfta inkılap tarihi okumadınız mı? ordaki tanımlamada aynen yukarıda tanımladığım gibidir.

eee yıllarca başörtüsünü laiklik karşıtlığı olarak bu millete dayamadınız mı? bu durumda başörtüsünün laiklikle de alakası yok ama sen onlarca yıl başörtülü kadınları üniveristelerden atıp ikna odalarına çekmediniz mi?

ak parti ve mhp'nin ortak kararı ile üniversitelerde başörtüsü serbestisi kanununu anayasanın laiklik tanımlamasına aykırı olduğu gerekçesi ile anayasa mahkemesince reddedilmedi mi?

bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?
din ve devlet işleri ayrı değildir. devlet tarzı bir yapılanma, dini olarak gereklidir. hoşgörü esas alınmalıdır, her unsur kendi kimliği ve yaşayış şekliyle toplum düzenini de gözetmek koşuluyla kabul edilmelidir.

laik misin diye sorsalar, çocukken laik olduğumu söylerdim. artık değilim. bağnaz hiç değilim. sebebini de açıklayabilirim.

'laik' sözcük anlamı, "dini değerlerin devlet yönetimi hususunda göz ardı edilmesi" ise -ki öyle- ben laik değilim. ayrıca söz konusu sözcük fransızca'dan doğrudan alıntı yapılmış bir sözcüktür. tamam, ülke hacının hocanın eline kalmasın. din adı altında hak hukuk çiğneyenlerin eline kalmasın. ancak her türlü dini değeri göz ardı edecek olan kişilerin de eline kalmasın. benim savım budur.