bugün

diktatörün icraatlarının işlerine gelmesidir.
(bkz: atatürk)
(bkz: izmir)
dikdatörler sevilmez. halkın yanında olanlar sevilir. atatürk dikdatör değildir. tarih bilgini yeyim senin.
sert söylemler ve fikirlerle, hayalperest olmalarından kaynaklanır.
itaat ettirme eğilimleri.
Başlıca nedenleri insanın fıtratında bulunan saf kötülük, milliyetçilik ve faşizmdir. Evet hani şu sürekli şeytanın üstüne attığımız kötülük. Aslında bizzat içimizde, bize ait olan kötülük. Gerçi Faşizm de milliyetçiliğin şartlarından biri gibi bir şey yalnızca milliyetçilik mi yazsaydım acaba?
insanlar neden hiç tanımadığı, hayatında görmediği ve içine girmediği toplumlardan nefret eder ki? Ya da hiç tanımadığı, oturup iki kelam bile etmediği insanlara sevgi besleyip hayranlık duyar?
Mesela ben bir türk olarak neden ermenilerden, yunanlardan nefret edeyim ya da onlar neden benden nefret etsin? Çok saçma. Neden yıllar önce dedemin sürdürdüğü kavgayı ben devam ettireyim? Torunların birbiriyle alıp veremediği bir şey yok ki. Gerçi dede torun mevzusunun bile farkında değil bunu yapanlar. Hep biz diye bahsederler. Nasıl da döktük ama yunanları izmirde denize? Biz mi döktük amk ben hayatımda izmire bile gitmedim ki.
Hadi bu durum bir şekilde milliyetçilikle açıklanabilir ama alman olmamasına rağmen hitlere karşı sempati besleyen, rus olmamasına rağmen staline karşı hayranlık duyan birisini asla anlayamayacağım. Çünkü henüz o kadar kötü birisine dönüşmeden bu dünyadan göçüp gitmiş olacağım.
Bilinçaltımızda yatan kötü huylarımızın dışa vurumunda tek bir kişinin sorumluluğu alması onu yüceltir.
Nörotipik olmak. En başlıca sebebi bu.

Okula, ailesine ve sosyal çevresine uyum sağlamayı başaran otizmli bulmak zordur. Hepsi uyumsuz çocuklardır. Hepsinin kendisine özgü kuralları vardır ve o kuralların dışına çıkmak istemezler. Sosyal kuralların içinde yaşayan insanlar onlara ve ailelerine bakıp garip bir acıma duygusu ile kaplanırlar. Asjksla. Haspamlar.

Çünkü nörotipik bir çocuk sağlıklıdır. Neden sağlıklıdır? Kurallarına uyar. Kolaydır. Sosyal çevrenin içinde kalabilmek için az sorgular. Çok sorgularsa onu sevgisizlik ile cezalandırabilirsin. Hakkını aramayı henüz çocukken bırakır. Mecbur bırakılır. Sürekli ama sürekli yetişkinlerin kurallarına uygun yaşar ve sonucunda ona bakmak zorunda olanlara kutsal olduğuna inandığı için tapınmaya başlar.

Bundan 27 yıl önce aspergerli çocuğunun kuralsız ve söz dinlemez olduğu için bakımını yapmayı istemeyen ve çocuğu tek başına bırakan anne, 35 yıl önce doğan nörotipik oğluna aşıktı. Madde kullanıp kendinden geçen oğlunun eve gelmesini istemeyen ve polise şikayet eden anne ve baba, madde kullanmayıp sorun çıkarmayan çocukları eve 2 saat geç gelse telaşlanıyordu. Vücudunu sattığı düşünülen biriyle aynı evi paylaştım çünkü ailesi ölmesi için sokağa atmıştı. Şu an başka bir ülkeye taşındı ve maaşını türk lirası ile almadığı için ailesi ondan daha fazla kimseyi sevmiyor.

işte konu budur. Bir köpek uslu uslu istenen hareketi yaparsa ödül kurabiyesini kapar. Ve bir başka köpek bunu aşağılık bir hadsizlik olarak görüp sahibinin kolunu ısırırsa en iyi ihtimalle sokağa atılır. En kötü ihtimalle önce feci şekilde dövülür, sonra sokağa atılır.

Diktatörlerin sevilme Nedeni anne ve babaların kendi çocuklarının diktatörleri olmasıdır. Buna alışan çocuk bunu benimser. Onlar diğerleri gibi göremez. Her tür manipüle yöntemine açıklardır. Göstermelik sevgi, saygı, huzur ya da sadece küçük bir maddi ödül için bir insanın peşinden gidebilirler.

Ben bizim çocuklara şöyle diyorum. Bir şey istiyorsanız yapın. Duvarı mı boyamak istiyorsun? Boya. Bir şeyi mi kırdın? Arkasında dur. Bir halt mı yedin? Yedim de. Kır, dök, hakkın için mücadele et. Yaramazlık yetişkinlerin değil sizin hakkınız. Kaç kere çocuk olacaksınız?

Sonra bana gelip şunu yapabilir miyim diye soruyorlar. Peki bunu? Bunu? Şunu yine yapabilir miyim? Emin misin? Özür dilerim böhöhö.

Niye böyle biliyonuz mu? Çünkü ben ne olursa olsun kendi kurallarından bir adım öteye gidemeyen biriyim ve çocuklar ne yapacağımı ne tür hak ve özgürlük verirsem vereyim kestiremiyor. Bu yüzden benim dünyamın içinde kendilerini özgür sanıyorlar ama ben onlara özgürlük vermediğim sürece özgür olamıyorlar. Biraz büyüsünler, diktatör başka birini bulup şöyle diyecekler.

Çok geliştik ya bu adam sayesinde. Ülke olarak 993 yıl ilerideyiz.
Diktatörler de sevilir.

Çünkü onlar toplumun bazı bastırılmış duygularını pratiğe dökerler. Güç kullandıkça; hasta ruhlar, onları tanrılaştırır.

Bir de diktatörler yalnız kendileri için sömürmezler. Çevrelerinde çok sayıda soytarı, troll, yalaka, yandaş, besleme grupları da beslerler.