bugün

gayet anlaşılabilir durumdur.

devşirmeler türkiye'ye getirildiklerinde çoğunlukla kendilerine devlet tarafından ücretsiz araziler ve binalar tahsis edilmiştir.
gelenler bu evler araziler kimin diye sormamışlardır ancak tehcire uğrayan ermeni ya da kürtlere ait olduklarını öğrenmişlerdir.
bedavadan sahip oldukları hatta bazen devlete bu tehcirlerde yardım ettikleri için ganimetlerini kaybetmemek adına kraldan çok kralcı olurlar.

en son 6-7 eylül olaylarındaki yağmalara katılanlar da bunu doğrular nitelikte beyan vermişlerdir.
şöyle bir yazılanları okudum da, cehalet diz boyu! kafkas ve balkan ülkelerinden gelen milyonlarca kişiyi devşirme yapanını mı ararsın yoksa kürtlerin ülkenin tamamında yaşayan bir yerli halk olduğunu savunanını mı...

bu düşünceyi savunanlara göre osmanlıda türk unsur sadece anadoludan ibaretti. kafkaslar ve kuzeydoğu karadenizden gelen insanların tamamı çerkez, abhaz, gürcü, laz; balkanlardan gelenlerin tamamı da boşnak, arnavut, pomak, ulah... ama hiç mi hiç türk yok. çok ilginçmiş cidden!

öbür taraftan anadoluda yaşayan bütün halklara kulp takıp da kürtlerin anadolunun yerlisi olduğunu iddia etmekte ayrı bir zeka örneği. öyle ya kürtler bile kendilerini arî olarak tanıtıp kökenlerini mezopotamya ve iran coğrafyasına dayandırmışken, kürtlere anadolunun asli unsuru demek ciddi anlamda bir zeka yoksunluğu göstergesi. madem öyleyse bolu, çanakkale, bursa, ankara, antalya, karaman, kayseri, tokat, yozgat, muğla, samsun, nevşehir ve daha nice şehirlerde neden kürtlerin tarihsel bir varlığı yok?

anlatamazsın bu zekaya azizim, anlatamazsın... ben bunu anladım artık. bu zekaya yüz kere de anlatsan, bin kere de anlatsan, anlatamazsın. çünkü bunlara göre türk sadece anadoluda yaşıyor. hele kafkas ve balkan türklerinin alayı devşirme(!) hatta gizli gizli hristiyan olduklarına dair rivayetler bile var, hepsinin çok iyi türkçe konuşması da hep ajan olduklarındanmış, şşttt pişştt bir de benden duymuş olma ama alayı sünnetsizmiş diyorlar bunlar için. nasıl hikaye ama, inandın değil mi?
açıkçası devşirmenin devşirme olduğunu nereden biliyorsun bu bir

kendi ecdadının ne kadar geçmişini biliyorsun bu da iki...

son zamanlarda kürt milliyetçiliği aldı yürüdü... hadi bakalım.
Kürtlerin mağaralarına Pardon evlerine el koyamadığımız için.
bir çeçenim ve her şeyden çok türkiye'ye bağlı biriyim. ne mutlu türküm diyene de derim. ben devşirme miyim ? belki.

ama azınlık olduğum halde bu devletin ekmeğini yediğimin farkında olarak asker taşlamıyorsam, polis öldürmüyorsam tabiki vatanımın huzurunu kaçırandan nefret ederim.

hatta ikimiz de azınlık olduğumuz halde kendine özel muamele isteyenlerden daha çok nefret ederim.