bugün

efendim dunyanin en kindar hayvanati develerdir. iş bu develer kendilerine yapilan seyleri unutmazlar ve er geç intikam alirlar.

bunu basımdan gecmiş bir ani ile vaaz edeyim. bundan seneler evvel profosor jack haxtble ile misirda tutan tuttu tutamayan altina etti piramitini arastirma gorevi ile misirda bulunuyordum.

o vakitler otomobil icat olmadiği için develer ile ulasim ve nakliyat işlemlerini eda eyliyorduk. günün birinde benim bindiğim deve - o mana değil sizin içiniz fesat- tökezleyip devrildi, eh bende ister hiddetle deveye tokat attim. - cartier marka altin cep saatim cizilmişti- deve bir şey demedi. sadece bana diş bilediğini görüyordum, gel zaman git zaman piramitte arastirmalarimiz bitti- bu da ayri hikayedir mirim- biz de ne varsa yoksa toplayip geldiğimiz yer olan camden town'a hicret eyledik.

aradan seneler gecti 1929 krizi patlayinca bir nakit olarak sıkıstım. camel bank'tan kredi alayim dedim. öldür allah vermiyor. otomatikman patronlari ile görüsmek için onun bürosuna ciktim.

bir de ne göreyim benim tokat attiğim deve gözlük takmiş elinde times gazetesi okuyor, beni görünce 'ne var' dedi. ben bozuntuya vermeden '500.000 sterlin nakite ihtiyacim var evde bir halt kalmadi, iki hafta sonra öderim' dedim.

gözlüklerin üstünden bana elini fiyonklu bir isaret yapti. ve 'alirsin' dedi. bunu üzerine denecek bir kelime yoktu. evet intikamini 30 kusur sene sonra almişti deve.

deveye sonra ne oldugunu bilmiyorum, galiba apronda kurban ettiler onu sanirsam.

herneyse sözün, sakin ola ki bir deveye tokat atma sonra cok fena intikam aliyor.
develere atılan tokadın ergeç tokat atana döneceği durumdur.

tokatın toynak biçiminde olacağı gibi, yukarıda değerli büyüğüm zat ı şahane mülayim hazretlerinin de zikrettiği gibi farklı şekillerde de olabilir.

Ben de bir hikaye atlatmak istedim, ama baktım böyle bir hikayem hiç olmamış. Derhal bu konuda bir hikaye yaşayıp, durumu nakledeceğim efendim.

Lan deve gel bakayım, sen evet sen...