bugün

devalüasyon olursa dolar bozdurma yasaklanırmı ve ya birikimimiz dolarda diyelim yastık altında ne olur ya da altın fiyatları ne olur.
Ekonomi öyle bir hale gelir ki, oturduğun evi 3 çuval una takas etmek zorunda kalırsın.
Venezuela’da Paradan bildiğin sandalye yapmışlar, pazarda satıyorlar.
Dün itibariyle otomobile gene yüzde 5 zam geldi.
zamanında ülkemizde olmuş para birimi dolar karşısında değer kaybettirilmiş. Döviz bozma yasaklanıdr bence iranda olmuştu
para biriminizin yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesi olayı.

örneklendirmek gerekirse para biriminizin dolar, euro, sterlin, bulgar levası hatta papua yeni gine para kinası karşısında bile değersizleşmiş olması durumu.

(bkz: 1 bulgar levasının 4 tl olması)
ülke para biriminin, yabancı paralara karşı değer kaybetmesidir.

örneğin;

Ülkemizde 1$ = 2.80 TL olduğunu varsayalım,
devalüasyon kararı alınarak %50 oranında devalüasyon yapılıyor.
ihraç etmek istediğimiz bir malın ise birim fiyatı eskiden 2.80TL iken, devalüasyon sonrası 1$ = 4.2 TL oluyor. Bu durumda eğer ihraç etmeye çalıştığımız ürün talep-fiyat esnekliği yüksek bir ürün ise ithalatçılar devalüasyon sonrası daha fazla ürün alımı yapacak ve birim ödemeleri ise daha az olacaktır. Yani eskiden ithalatçı için, birim maliyet 2.80TL iken, devalüasyon sonrası (2.80/4.20) = 0,66$ olacaktır. Böylece ihracat miktarı artacak ve döviz tasarrufu sağlanmış olacaktır.

devalüasyonun sonuçları nedir;

-ihracat artar, ithalat azalır.

-Dış ticaret açığı kapanır ya da kabul edilebilir seviyeye gelir.

-ihracatın artması ile milli gelire katkı sağlanmış olur.
tansu çiller 94 devalüasyonu.

faizi dusurup piyasaya yapilan baski sonucu olusan buyuk devalüasyondur.
türkiyenin içinde bulunduğu durumdur.
Ha ha ha. ihracat artar, milli gelire fayda, cari açık kapanır. La fonten'den masallar. Devalüasyon fakirliktir. Devalüasyon rezilliktir. Devalüasyon hainliktir.
Devaluasyon cin’i, japonya’yi, fransa’yi bu gun bulunduklari konuma getirmistir.

Kusura bakmayin siz istiyor ilk on (10) ekonomi, cekecek biraz sikinti daha.
Tabi canım japonya, çin devalüasyonla bu hale geldi. Yanlız devalüasyonların almanya'nın başına hitler, italya'nın başına da musoloniyi getirdiğini de hatırlatayım. Ahlaki çöküntüyü saymıyorum bile.

Edit : devalüasyon tek kelimeyle devletin sabit gelirli vatandaşını legal olarak soymasıdır.
dış güçlerin oyunudur. iç güçler aslan gibi çalışır onların suşu yoktur.
insanların alım gücünün düşmesi, ülke parasının şu günlerde yaşandığı gibi değer kaybetmesidir.

Ülkede yaşayan her bireyin para kaybetmesidir.

Fakirliktir.
aç bloomberght.com'u bak üst taraftaki rakamlara oradan anlarsın ne olduğunu.
Eskiden haberlerde cikardi,şimdi de var ama haberlerde çıkmıyor.
Beni hiç ilgilendirmeyen durum. Hayırlısı buymuş..
az sabredin batırınca gidecekler.
(bkz: 26 ekim 2020 dolar kuru)
Devalüasyon sabit döviz kuru sistemlerinde geçerlidir. Devlet yabancı para birimi karşısında yerli para biriminin değerini düşürerek bir fiyat belirler. Yani devalüasyonda fiyatı belirlemek devletin elindedir. Biz 2000 li yılların başından beri dalgalı döviz kuruna geçiş yaptık. Burada fiyatı piyasa belirler arkadaşlar. Ben çalarım ben oynarım der. Piyasan güçlüyse döviz kuru düşmez ve yükselmez. Müdehale edersin artış ve azalışları etkilerle görürsün. Şuan olan şey piyasanın karar verdiği zamana yayılmış bir devalüasyon. Devletinde artık çok umurunda değil. Çünkü buna müdehale edebilmek için milyarlarca dolar sokmak lazım piyasaya.
gılişdarın isdifası şart olur.
Veli nimettir. Çin'e karşı alternatif bir yatırım aranan zamanda olması gerekendir.
devalüasyon, sabit kur sistemlerinde ödemeler dengesi açık veren ülkenin ulusal parasının dış satın alma gücünün, hükûmetçe alınan bir kararla düşürülmesidir. başka bir deyişle devalüasyon, bir devletin resmi para biriminin diğer ülke dövizleri karşısında değer kaybettirilmesidir.

çözüm mü?

(bkz: eti gramla meyve ve sebzeyi de taneyle alın)
ee bu yeni bişey değilki ben kendimi bildim bileli bizim ülkenin parası değer kaybediyor.