bugün

chp muğla milletvekili fevzi topuz tarafından, milli eğitim bakanı nimet çubukçu'nun yanıtlaması istemiyle tbmm'ye verdiği soru önergesidir.

- dershaneler eğitimin bir parçası haline getirilmemeli.
- bir çocuk yoksulluk yüzünden okulunu bırakmak zorunda kalıyorsa, bu konuda milli eğitim bakanı olarak hiç mi sorumluluğunuz yok?
- dershaneler eğitimin bir parçası olarak görülüyorsa, fakir öğrenciler için de mutlaka bir plan olmalı, bu konuda bir çalışmanız var mı?

not: arkadaşlar, yoksul öğrencilerin eğitim hakkı ellerinden alınmamalı. dershane yetkililerinin ne kadar aç gözlü oldukları ortada. önce okullardaki eğitim sistemi düzene sokulmalı ki yoksul öğrenciler dershanelere muhtaç olmasın. ondan sonra da deniyor ki " okumayıp, hırsız, katil, terörist oluyorlar" . bunları söylemek en kolay yol. önce fakir öğrencileri kazanalım. çünkü herkes gibi onların da okumaya hakkı var.

ayrıca şu dershane saçmalığına da bir an önce çözüm bulunmalı. yoksa daha çok insan intihar edecek.

bu konuda da en büyük görev devlete düşüyor. bizler bir şekilde öğrenim hayatımızı tamamladık. diyorsak ki " gelecek, gençlerimizin elinde" o zaman onlara sahip çıkmalıyız.
ben aç gözlülüğünden dolayı kendi hakkıyla yetinmeyip tüyü bitmedik yetimin hakkını götürenlerden olmadığım halde okuduğumda içsel bir sorumluluk hissettiğim çok feci olay.
bu kadar sorumsuzluğun bedeli ağırdır bence.