bugün

hayırlı cumalar arkadaşlar.

farklı heyecanlar arayan ergenlerin inandıkları bozuk itikadlardan
deizm'in, baştan kaybettiği mantık hatasıdır.

--alıntı--

Terim Latince Tanrı anlamındaki Deus sözcüğünden türetilmiş
ve özgür düşüncelilerin Tanrı inancını belirtmede kullanılmıştır.

--alıntı--

görüldüğü üzere, deizm'in de'den gelmesi gerekiyor.
fakat araştırdım, de diye birşey yok yani.

madem deus kelimesini seçmişler, türkçe'de 2 ünlü harf yanyana gelmez.
-y harfi konur. yani,

- deyyus oluyor.

deizm'in doğru adı, deyyusizm'dir.

deyyusizm dinine inananlara deyyus denilir.

teşekkürler.
bu deistler Tanrı insanoğlunu yaratıp kendi haline bıraktı falan da derler. hepsi birer zeka pırıltıları maşallah.
Bir ateist olarak bende saçma buluyorum Deizmi.
Tabi peygamber olursa bi şeriat var namaz var ibadet var. Şartlar var. Cehennem var. Yemiyor.
Gönlüyle iman etmeyen insanın bulacağı mantık hatasıdır. Herşeyden önce tanrıya inancını bir elçiye bağlıyor. Oysa asıl inanç, gönülden gelmez mi dedirtir insana. tanrıya inanmak gerçekten elçiye ihtiyaç var mıdır ?
Teistin deisti aşağılaması kadar komik değildir.
inancına saygım var yalnız merak ettiğim son peygambere inanmama sebebi. Neden yani olumsuz olan sünnetler mi?
Allaha inanıyorum demiyor, yaratıcı bir tanrı olduguna inanıyorum diyor.
yaraticinin allah olduguna inanmiyor. bizim muslumanlar da bu durumu anlayamiyor.
(bkz: mantığına sıçayım)
öncelikle peygamberlere neden ihtiyaç vardır sorusuna cevap bulalım,Tanrının kurallarını insanlara anlatmak icin.
Yani bir tanrının var olduğunu ispatlamak amacıyla peygamber olarak gonderilmemislerdir.
Bundan bir kaç bin yıl oncesine kadar çoğu ırkın birbiri ile bir iletişimi dahi yoktu, Yani her ırkın dini farklı idi. (bkz: mayalar) (bkz: firavun) (bkz: tengri) .... bir tanrı olduğu aşikar ancak bir peygamber şart değildir.