bugün

Gösteriş sevdalısı erkektir. çevremizde epeyce görmekteyiz bunlardan. Ozellikle yaz gelince tunerler. muhtemelen birkaç ayda amino'yu, tozu basıp goguslerini birazcık çıkartmışlar ve gormemisin pipisi misali hemencik daracık tişörtler giyerek bakın ben vücut çalışıyorum, kasliyim imajı vermeye çalışmaktadırlar.

Oysa çoğunun yaptıkları kas filan degil, basit bir şişkinliktir; kan birikintisidir yani. Muhtemelen kış gelince sporu bırakacak ve eski zargana hallerine geri döneceklerdir.

Bu tipler başkaları için, gosteris ve caka satmak için vücut yapıyorlardır büyük ihtimalle. Özellikle 'vücut yapmak' diyorum; bu ifade esasen bu isin felsefesine aykırıdır.

Bu işin felsefesini kavrayan gerçek bi sporcu öncelikle sağlığı ve kendisi için yapar. Kendisini başkalarıyla kiyaslayip rekabete girmez, vücudunu sürekli sergileme amacında da değildir.

ama diğer guruhun tek amacı gosteristir ve bunu fazlasıyla belli ederler, özellikle sürekli dar dar giyinerek..

Yahu sen sağlıklı ve estetik gorundugunde, postürünü oturttuğunda zaten giydigin kıyafetler de güzel duracak. Normal bir şekilde giyindiginde de hoş duracaksin. Öyle özellikle dar ve slim fit filan, bedeninden küçük giyip vücudunu göstermeye ve heyy, pazularima bakın, tisortümün kolunu sarıyor, kas çalışıyorum, güçlüyüm ben demeye gerek kalmaz. Biraz mutevazilik...

Edit: kesikli olsa da ben de uzun süredir spor yapıyorum. Çok iyi seviyelere ulaştığım dönemler oldu. Ama hiçbir zaman başkaları için, gosteris için değil; sagligim için yaptım. 40 cm kolum var, bunu herkese gostermeliyim kaygısına duşmedim, başkalarına ustunluk taslamadim.
Elbette her dar tişört giyen böyle değildir; ama ben kendi gözlemlediğim bir egilimden bahsettim.. ve Elbette ihtiyari bir durum bu, istediği gibi giyinebilir, fakat burada bir 'kasıntı' halinin olduğunu belirtmek gerek.
(bkz: bikini giymek için diyet yapan kadınlar) ile aynı ölçüde bir durumdur, ama muhtemelen diyet yapan kadınlar daha az tepki çeker.

bırakın herkesin hür iradesini artık kardeşim benimde sevmediğim kıyafet ve giyiniş tarzları var ama bu benim görüşümdür bunu gidip karşımdaki insana dayatamam öyle istiyorsa öyle giyinir.
Televizyon karşısında cips ile göbek ve kalça büyütenlere dert olmuştur. O adam squat barının altında can verip barfiks demirinde ruhunu teslim ederken sen büyük boy pizzanın yanında sözüm ona diyet kola içiyordun kardeşim. Ayrıca o adam dar tişört giymek için kas yapmaz. Kas yaptığı için dar tişört giyer. Plajda güzel görünmek için yaza hazırlık diyeti yapanlar da bu adam kadar dikkat çekmez nedense.
Not: Sporu sadece kendim için yaparım, dar kıyafet merakım da yoktur.
Zaten başka ne için kas yapılır ki? Kıyafetlerin üzerinde güzel gözükmesi içindir.

Ulan kendi kendine bakmak için vücut mu yapılır.

Edit: sağlık için yapan birisi ağırlık çalışmasın. Koşu falan başka şeyler yapabilir. Sağlık için ağırlık çalışmak saçmadır.
(bkz: kaslı olmayan erkeklere tavsiyeler)
Hadi kas yapmış madem, dar tişört giymesin. (bkz: zararın neresinden dönülürse kardır)
kız tavlamak için et yığını gibi görünen erkek.