bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Dana Osman Canakkale'ye renk veren cok farkli bir karakterdi. Kendisine takma ad olarak zamaninda yunan tanrilarindan DANOS'un adini secmis bir nevi nickname. Tabii Canakkale halki ne bilsin Danos'u zeus'u Dana osman deyivermisler asil adi Orhan ancak bir tek karisi bir devlet dairelerindeki memureler ona Orhan dermis... Dana Osman yikik dokuk iki katli ahsap bir evin alt katinda salas bir meyhane isletirdi, bir tek tup ustunde halis zeytinyaginda baliklar pisirir, karisinin yaptigi mezeler, dag lahanasindan yaptiklari tursular rakilar saraplar biralar ve sonsuza kadar surecekmis sandiginiz felsefe muhabbetleri... o kadar neseli olursunuz ki, neyi nicin konustugunuzu unutuverirsiniz ve tam o sirada kapidan iceri cingene calgicilar girer, bir iki bira ya da uc bes kurus karsiliginda fasil baslanir bu arada bitmis olan beyaz peynir ve tuzlu limonlu rokanizi getirmesi icin Dana osman'in cocuklarina bagirilir... "roka nerde kaldi len!"Dana Osman geçen sene öldü. artik o Canakkale'de yok. Tavada baliklar, masada rakilar, ortamda cingeneler de yok.
  1 ... juansebastianveron
 2. 2.
  kilitbahir'de, bir evin girişinde mekanı vardı ilk, sonra havuzlar mevkiin de büyük bir mekan ve bahçe.

  kilitbahir'e gidip geldiğim zamanlardı. akşamları denizi gören evde demlenir, sonra sahile kahve içmeye inerdim. bakardım bir evin penceresinden hep, saçı sakalı birbirine girmiş bir adam, camın önünde içiyor. hep bir gün giricem bu adamın kapısından, bir duble de bana ver diyeceğim şeklinde içimden geçirirdim.
  girdim günün birinde. içeride yaklaşık 6 masa... şaştım kaldım. konuştuk. restoranmış o ev. tabela falan yok.
  oturttu bizi bir masaya.
  siparişimizi öğrenmek istedi, verdim...
  lüfer, deniz börülcesi, kalamar, varsa kızartma, küçük rakı dedim o zaman. haala hatırlıyorum.
  yazdı elindeki kağıda tek tek. sonra buruşturdu kağıdı. sen bana bırak dedi.
  meğer günlük ne balık varsa alırmış. evde kenedi yaptığı mezeleri sunarmış. artık o gün canı ne yapmak istedi ise.
  kırık telle tutturulmuş bir gözlüğü vardı. hoşsohbet adam. o bölgeye gelen dalgıçlar bilirmiş bunu.
  danosmen lafından türemiş dana osman. aslında yazarmış. gazetelere köşe yazısı falan da yazmış. sanırım yerel gazeteler.

  öyle ya da böyle. tanıyan birini daha görmek hoş sözlükte.

  umarım sağdır.

  edit: ölmüş. üstteki yazıyı kendi yazımdan sonra okudum. üzüldüm.
  ... lipsoz