bugün

cübbeli ahmet hocamızın, başta, Süleymaniye Vakfı Başkanı Prof. Abdülaziz Bayındır olmak üzere Diyanet'in sisteminin doğru olmadığını ve orucun fazla tutulduğunu öne sürenlere vermiş olduğu ayardır.

http://www.ensonhaber.com...utuyorsak-2013-07-23.html
Ayarlamis ya da ayarlanmis olan tumcelerdir. Zaten oruc ile ac insanlar nasil anlanir hala anlamis degilim. Tum gun ac kal aksam bi kuzu ye. Ne anladim bu sikisten?
orucunu okuldayken açan o muhteşem nesil zamanlarında neredeydi bu islam düşünürleri merak ediyorum.. van'da saat 15.50'de oruç açılırken bir allah'ın kulunun "ya böyle iş mi olur günde 9 saat oruç mu tutulur" dediğini hatırlamıyorum. o zamanda hesaplayan diyanetti. neredeydi bu süleymaniye vakfı başkanı sayın bayındır. ben bu adamı vallahi son 3-4 yıldır tv'lerde görüyorum, oruç uzun diye bas bas bağırıyor. kış aylarında hiç yoktu piyasada.

hesap yanlışsa elbette düzeltilmesi gerekir ama 17 saatlik yaz orucunun da, 9 saatlik kış orucunun da..
iyi demistir. cunku diyanetin bu takvimi onceden belirlenmektedir ve herkese uygun dussun dye zaruri saatleri alir her gun kaydiramaz ya diyanet basknlgi vr bi duzen olmali ha sen ck iyi bliyorsan kendine ahirette referans olacaksan yani erken ac gec ye. ayrica namaz vakitlrnde skinti fln da yoktur
Muhtemelen sinirlendigi için hafif de olsa anlamsız bir tepki vermiştir.
Ama haklı hani, adamda gram nur yok, hayvanları andırıyor çok afedersiniz gelmiş dinle ilgili açıklama yapıyor. Bu adamı destekleyenin imanından şüphe duymamak imkansız, bir iki saat az tutmak işlerine geliyor tabi.
zamanında yaz kış fark etmeksizin 12 saat olarak belirlense hiç böyle şeyler olmayacaktı.
kısmen doğrudur. netice de bir kaç saat fazla oruç tuttuğumuz doğru bile olsa içimizin rahat olması açısından sıkıntı yaratmayacağından kimseyi ilgilendirmez. fakat ortada bir gerçek varsa 'sana ne öyle yapıyorsak' ile açıklaması yapılmaz. evet doğrudur, hayır yanlıştır demek bu kadar zor olmasa gerek.
'17 -18 saat oruç mu tutulur?' sorusunu kendine sormayı akıl ve cesaret etmiştir. cesaret etse de diyanet işleri başkanlığı'mız orucun 12 saat tutulması gerektiğini açıklasa. o zaman oruç tutanların sayısı iki kat artardı. bu ezanın cesaret edilip türkçe yapılamaması ve türkçe yapılan ezanın 'din elden gidiyor' çığırmaları altında nato emriyle tekrar arapçaya çevrilmesi gibi bi durum. uzayıp gidiyor.
kendi açısından diyorsa doğru ancak toplumları etkileyen tarza söylendiğinde yanlış olan söylemdir. insan isterse 24 saat tutar isterse 18 saat bu kimseyi bağlamaz ama sen bunu topluma, garanti olsun diye dayatyorsan orada bir sorun vardır...
bu boş tartışmalara son vermek için yapılan iyi bir açıklamadır.

hakikaten sana ne kardeşim fazla tutuyorsak? sen az tut o zaman? biz lise okurken de saat 16:15 de iftar ediyorduk o zaman kimse demiyordu çok erken falan diye... zor geliyorsa tutma arkadaş. milletin de kafasını bulandırma.
isveçte Diyanet tarafından hazırlanan günlük Oruç takvimine göre insanların günde 21 saat oruç tuttuğu ve iftar ile sahur arasında 3 saatlik bir boşluk olması normal karşılanıyorsa, orucumu fazla tutsam ne olur diyen zat'ın sözlerinin de fazla abartılmaması gerektiğine inanılması gereken açıklamadır.

isteyen istediği kadar tutar.

Ramazan bayramı ve kurban bayramı hariç dileyen dilediği kadar orucunu tutar.
Orucunu tutmayanın tutandan takva olarak bir üstünlük iddiası yoksa, orucu ister 1 yıl aralıksız tutar, ister ramazandan ramazana, ha oruç saatleri ise bellidir zaten. gün ğarmadan başlar gün batımında biter.

Hiç bilmeyen buna uysa yeter.
ayar değil saçmalıktır. ulan imsak vaktinden sana ne demek nedir be? ne yani imsak vaktine islam alimi karışmayacak da budist rahibi mi karışacak?