bugün

cuma namazı esnasında gerceklesen olaydır.tam vaaz esnasında,insanların kendinden geçtigi sırada yapılır.ayakkabının calındıgını görüp küfür etmeyle namazın sevabıda abdestte kacabilir.sinirlerimize hakim olup en yakın avludan takunya bulunmalı yada sizinkine benzer bi ayakkabı bulup geçiştirilmelidir..
eve terlikle gitme sebebidir... hele bayram namazında çalınırsa daha janjanlı olur,takım elbiselerin altına terlik... *
cuma namazından kaçmak için bir bahane.
mübarek yerdede insanın aklına bişeyler çalmak eylemi gelebiliyorsa vay halimize oturup aglayalım.
ibadethanede yapıldığı için nitelikli hırsızlıktır. alelade hırsızlığa nazaran daha ağır cezai müeyyideye tabidir.
aralık ayında kılınan teravih namazında çalınması daha feci olan olay.
bir cuma daha bekleyip, yeni alınan başka bir ayakkabıya misina bağladıktan sonra ayakkabılığa koyup, hırsızı tam ayakkabıyı çalacakken yakalamanın mümkün olduğu olayın öncesi.
hele bir de yeni ve pahalı ayakkabı ise, hırsıza ettiğiniz küfürler yüzünden namaz da kazandığınız sevabın tamamının boşa gitmesine sebep olan durumdur.
dedemin başına gelen hadise. caminin imamı ona bir çift terlik vermiş ama almamış. almama sebebi olarak da "buradan eve çıplak ayak yürüme gidecem ki çalanın allah belasını iki kat versin" temennisini göstermiştir.
dedemin yıllardır namaza gitmeme sebebidir bu hırsızlık olayı. neyse ki yıllar sonra pes etti de imana geldi.
çalan şerefsize içten bir milyon tane küfürün söylenmesine neden olan rezillik. ayakkabı çalacak kadar düşene ne dense azdır. şerefi olan parası olmasa bile yırtık ayakkbıyla gezer. bir yardımsever mutlaka ona yardım eder. * *
Camiye gittim, ama Allah bilir niye:
Ne namaz kılmaya, ne dua etmeye.
Eskiden bir kilim aşırmıştım camiden:
O eskidi gittim yenisini yürütmeye.

(bkz: ömer hayyam)
namaz daha mühim.
bazı camilere şu ilanın asılmasına sebep olan hırsızlık olayı. ilan şudur:
"lütfen ayakkabıları çalmayınız. eğer ayakkabıya ihtiyacınız varsa söyleyin, biz verelim".
ayakkabı sahibi belki de farkında olmadan sevap işlemekte, ama ayakkabıyı çalan da kuvvetle muhtemel günaha girmektedir. biraz karışık bir durum olup somut olay bazında değerlendirilmelidir. camilerimiz sadece imam ve wc görevlilerinin mi sorumluluğundadır. bu ayakkabılar göz göre göre nasıl çalınmaktadır. istatistik enstitüsü verilerine göre son beş yılda camilerden çalınan ayakkabı sayısı hesaplanmalı, gerekirse namaz kılan müminlerin ayakkabılarını bekleyecek kadrolar açılmalıdır. askerliğini yapmış olanlar bilir; (bkz: bot nöbeti)
yıllar önce küçükken yeni aldığım nike* spor ayakkabılarla cuma namazına gitmem sonucunda vuku bulmuş olaydır.
Bu durumda 3 tane düşünce ortaya çıkabilir. Cami kapısındaki dilencilerin çalma ihtimali yüksek olabilir. Ayrıca yoldan geçen birinin götürdüğünü düşünebilirsiniz. Ve az bir ihtimal olsa da cemaat ten birinin götürdüğünü de düşünebilirsiniz. Dilencinin çaldığını düşünenler dilenciye ana avrat küfür edecek ve ömür boyu dilencilerin çoğuna para vermeyecektir. Cemaatten birinin götürdüğünü düşünmeniz size islam felsefesinin yollarını açacak ve kendi kendinize din ve mümin ikilemi arasında gidip gelmenize neden olacaktır. Genellikle varılan sonuç bu kişinin münafık olduğu yönündedir. Ve son olarak eğer yoldan geçen biri bunu çaldıysa önünüze yine iki adım çıkacak. ilk adım ayakkabının size hediye edilmesidir. Eğer hediye edildiyse çok fazla takmıcaksınız. Ve etrafınızdakilere ihtiyacı varsa helal ettim yoksa da helal etmiyorum ama haramda edemiyorum sadece umarım bir gün hatasının farkına varır edebiyatı yapacaksınız. 2. tarz durum ise ayakkabının sizin tarafınızdan maaşın yarısı kadar bir paraya satın alınması durumu. Bu durumda yana döne çalındığını bilmenize rağmen ayakkabıyı aramanız muhtemel. Genellikle bu tür kişiler etrafındakileri ya bu hediye edilmişti ayağına telaşlandırır ve kişinin ağlayacak kadar üzülmesini şaşkınlıkla izleyen cemaati yanlış yönlendirmeye çalışırlar...
Ayrıca caminin içinden çıkar çıkmaz çalan elemana içlerinden ana, bacı, soy, sop, yenge, teyze, hala, kuzen vs küfür
edebilirler.
Bir sevap kazanacağım derken bin günah işlemek.
Bismillah demeden çalan nesle aşina değiliz

Ayıp etmiştir.
Bu işler için her zaman bir yedeğim vardır.

*Kanka allah kabul etsin. Ayakkabının tekini versene eve gidiyim seke seke, sonra getiririm hadi ya.