bugün

bakış açısını kafasında soyutlaştıramamış , çözüm yolunu farklı açılarda arıyomuş gibi yapıp cevap bekleyenleri oyalama taktiğidir.
gözlerini kısınca beyninin daha cok calısıcagına inanan kişinin yaptıgı eylem.
gözleri bozuk insandır. yarım saattir soruyu doğru düzgün okuyamadığından çözemiyordur. *
"dövemeyeceği adamı korkutup kavgadan vazgeçirmeye çalışmak" eylemine benzettiğim eylem. bakınız vermek isterdim ama 50 karakter kurbanı oldum.

edit : ahanda buldum benzerini.

(bkz: kavgada manyak taklidi yaparak kazanmak)*
kendisini soruya tam anlamı ile veremeyen kişidir. bu eylem bir nevi at gözlüğü takmaya benzer. görüş açısını daraltıp dikkatini soruya vermektir asıl amaç.
cevap veremediği hocaya gözlerini kısarak bakmakla aynı sonucu doğuracak eylemdir. lakin ikisi de yemeyecektir.
tek bir yabancı kelime bilmeyen bir yurdum insanı olan amcamın bir turistle konuşmaya çalışırken sanki anlayacakmışcasına bağırarak kendi çapında türkçe bir şeyler söylemesi gibi bir şeydir. benzer yönü ne mi? ne bağırarak turiste derdini anlatabilirsin ne de gözlerini kısarak soruyu çözebilirsin. *

+ merhabaaaa merhabaaa!! memleket nire?
- * wha.. whatt?
+ * nire diyom memlekeeeet?
- sorry! I don't underst...
+ he he iyi iyi.
-??? !!!! ohh nooooo!!!!
prison break ile beynini yemiş bir insanın yapacağı eylemdir. michael scofield hayranı bünyeler "ulan bu adam gözlerini kısıp bütün amerikayı birbirine katıyorsa bende bu soruyu böyle çözerim" mantığındadır.
sasi bakarak cozebilmek varken gereksizdir. bir de sol burun deligini kapatarak soru cozme teknigi vardir, onu ancak ustasi yapabilir. *
kısarak bakınca bi faydası olmadıgını görüp tamamen kapayarak denemeye kadar gidecek garip durumdur.
yapan şahsa "gözünü kısıp kağıda bakacağına etrafındakilerin kağıtlarına baksana" denmesi gereken eylem.
(bkz: planı boka sarmış scofield bakışı)
istemdışı yapılan eylem bende yapardım aynısı hala nedenini çözemdim . tabiki sorularıda.
tutulan kalemin arkasını ısırmakla birlikte kişiye zorlu bir olayı çözmeye çalışan dedektif karizması katan eylem.