bugün

düne kadar koronavirüs için mevsimsel gribin az daha tehlikelisi gözüyle bakıp daşşakları serin tutuyordum ancak dün çinlilerin koronavirüs hastalarının otopsi sonuçlarını paylaştığı bir araştırmada virüsün akciğerde yarattığı tahribatın görüntüleri görünce olayın ciddiyetini ancak kavradım.

Evet bu hastalık sağlıklı bir birey için kendini eve kapatacak kadar büyük bir sorun değil ve çoğu hastalığı hallice bir gripten daha kötü geçirmiyor.

Velakin bu hastalığı kapan ve hafif geçiren bireylerin özellikle 60 yaş üstü gruptan biri ile veya kronik hastalığı olan biri ile (astım gibi, kalp gibi) veyahut kanser gibi bağışıklığı zayıflatmış hastalıkları olan biri ile teması sonucu hastalığı bu bireylere bulaştırmalarıyla ortaya çıkan ölüm vakası sayısı %40 gibi mevsimsel gribin bu tür bireylerde yarattığı ölüm oranından 5-6 kat daha yüksek.

Yani eğer genç ve sağlıklı iseniz bu hastalığın size vereceği zarardan değil sizin bu hastalığı bulaştırabileceğiniz anneniz, babanız, ebeniz, dedenizin başına geleceklerden endişe etmelisiniz.

Sonuç olarak hasta olduğunuzdan şüpheleniyorsanız kimseye bulaştırmamak için kendinizi 14 gün karantinaya alın.