bugün

insandan insana çok kolay geçen bir virüs bu.
bir kişi istese günde 20 kişi ye bile bulaştırabiliyor.
o 20 kişi 500 kişiye bulaştırır. katlanarak giden şeyi nasıl durduracaklar merak ediyorum. 98 kişi de pozitif çıktıysa şu anda, bunların çevresi var. hiç hastaneye gitmeyen pozitifler de vardır. ayrıca virüsün hafif hafif filizlendiği kişiler de vardır ve onlar da nasıl olsa bana bulaşmadı diye çevresiyle haşır neşir şu anda..

havalar ısındığında yok olur deniyor ama ısınan havada mikroplar daha kolay geçmez mi cidden merak ediyorum.
türkiyenin şu güzellik uykusundan uyanması lazım artık. çaresi yok, ölümcül ve çok bulaşıcı (bulaşıcılık hızı öldürme oranıyla ters orantılıymış virüslerde, yani çok bulaşıcı olması aslında çokta kötü bir şey değil), herkesin yapabileceği tek şey virüsün bulaşma hızını azaltıp hastahanelerin size yardımcı olabileceği sayılarda tutmak.
Domuz gribi gibi etkisi az olmakla beraber varlığını mevsimsel şekilde devam ettirecektir.
Şu an yok olma konusuna değil, kontrol altına alma konusu daha elzemdir.
Yok etme, tıbbi ve bilimsel araştırmaların ilerlemesiyle varılacak bir sonuçtur.
Lakin kontrol altına almak konusunda hepimize düşen görev büyüktür.

En sıkı önlemlerle, kurallara uyarak ve tabii ki sağduyuyla en hafif şekilde atlatabiliriz.
Herkes, kendine ve topluma sorumludur, bunu unutmamak gerekir!