bugün

türkiyede bi gözü doymazlık var. özel asker olduğu halde askerlik zorunlu. askerde vatan için öldü denilen herkesin sorumlusu ülke yöneticileridir ama o kişi vatanı için ölmüştür. kimse ama kimse ona dayatılan 1 yıl askerlik yüzünden ölmeyi haketmiyor, ölüncede vatan aşkı kelimesiyle süslüyolar. o zaman neden başkanların cocugu 20 gün yapıyo. insanların hayatına bi darbedir zorunlu askerlik, 1 yıl boşa gidiyosun. savaşla alakan yok bişeyin yok.
bu intihar olaylarının altından, hep bir gönül meselesi çıkıyor..

ilişkisi varken, sözlüyken, nişanlıyken, evliyken, çoluğu çocuğu varken gidenlere allah sabır versin..

gerçekten zor..
huzurun, barışın, mutluluğun, bereketin olmadığı topraklarda zorunlu askerlik saçmalığı devam ettiği sürece böyle berbat haberleri çok duyarız. ulan elin avrupalısında, amerikalısında genç nüfus yok, bi avuç gencine deli gibi değer verip yatırım yapıyolar. biz de elimizdekileri nasıl tüketiriz der gibi sikko sikko işlere itiyoruz gençliği. resmen şu haber moralimi bok etti. hoş, bok olan benim moralim olsun; 3 fidan daha solmuş ülkede...

allah analarına sabır versin, gerisi boş...
teknoloji nesliyiz. telefon yok, internet yok, tanıdığın herkes uzak. bir yere kapatılıyorsunuz 1 yıl. kafanız alıyor mu aq?
olay şu: doğuyorsun, büyüyorsun, aileni tanıyorsun, çevreni tanıyorsun, okula gidiyorsun, öğrenim görüyorsun, ilkokulu bitiriyorsun, ortaokulu bitiriyorsun, liseyi bitiriyorsun, duruma göre üniversiteyi de bitiriyorsun sonra devlet sana diyorki gel. ben sana bu zamana kadar baktım şimdi sıra sende. seni tanımadığın bilmem kaç kişi arasına sokacağım, onlarla yatıp kalkacaksın vb vb işler. sonra bir gün seninle neredeyse aynı yollardan geçmiş biri 'cinnet' geçirdiği için silahını alıp seni öldürüyor. yani bu kadar. açıklaması yok. cinnet geçirdi, öldürdü. bu kadar basit. ölenlerin yaşlarını bilmiyorum fakat er olanın 21-22 desek, düşündüğümüzde 21-22 yılını boşa geçirmiş oluyor. her şey boşa. ailesinin emekleri, kendi emekleri boşa. çünkü birisi cinnet geçirdi ve onu öldürdü. digerleri için de aynı şey geçerli.

lan ne kadar garip. resmen bala göte yaşıyoruz amına koyim ya. hani şu haberi okudum, lan yarın dışarı çıktığımda benim ölmeyeceğim ne malum? ya da ailemden herhangi birinin? ya da içinizden birinin? çok garip amına koyim ya. valla akıl ancak cinsten değil.

tabi bu yazıda devlete yüklenmiyorum 'can güvenliğimiz yok' diye. hani askerde olmasa, diger ülkelerde de cinnet geçiren bilmem ne yapan insanlar var. diger ülkedekiler de bala göte yaşıyor. yani demek istedigim; hepimiz bala göte yaşıyoruz.

lan gece gece şu haberi okudum, galiba hayatım değişti. tekrarlıyacağım; olum bala göte yaşıyoruz lan!